Burun Estetiği Yaptıranlar-2: ‘Aldığım ilk nefeste gözlerim dolmuştu.’

Silikon çıktığında burun içi hala yara ve kurumuş kan ve mukus olmasına rağmen aldığım ilk nefeste gözlerim dolmuştu. 7-8 ay sonrasını hayal bile edemiyordum.
burun estetiği yaptıranlar

Burun Estetiği Yaptıranlar röportaj serimizin bu bölümünde Damla Birinar’a sorularımızı sorduk. Ameliyat öncesi ve sonrası yaşadıklarını, düşüncelerini bizimle samimice paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz. 

Neden burun estetiği ameliyatı olma kararı aldınız? Burun estetiği olmadan önceki şikayetlerinizden ve psikolojinize olan etkisinden bahseder misiniz?

Burnum ben 3 yaşındayken abim tarafından kırıldığı için hayatımın hiçbir döneminde düzgün nefes almanın insan hayatında ne kadar onemli bir şey olduğunu bilemedim açıkçası. Çünkü karşılaştırabileceğim 2. bir veri yok… Her zaman ağzımdan ve az da olsa burnumdan nefes alarak hayatıma devam ettim. Aynı zamanda burnum bariz bir şekilde yamuktu ama estetik kaygısı olan bir insan olmadığım için o durumu çok takmadım.12 yıllık evliydim. Uykumda hep horluyordum ve alkol aldığım zamanlar horlama çok daha şiddetli olmaya başlamıştı. Bipolar bozukluk yaşadığım için depresif dönemlerimde sinirliliğim artmaya başlamıştı ve doktorum nefes alma zorluğunun bu durumu tetikleyebildiğinden bahsetti. Bu nedenle ve aynı zamanda çevremdekilerin de baskısıyla doktordan randevu aldım. Muayene sonrası doktorun da tavsiyesiyle ameliyat kararı aldım.

Ameliyat günü yaşadıklarınızı anlatır mısınız? Duygularınızı, düşüncelerinizi, heyecanınızı…

Normalde panik bi insan olmama rağmen gayet sakindim. Eşimle birlikte odaya geçip doktoru beklemeye başladık. Yıllardır ertelediğim burun estetiği ameliyatının gerçekleşecek olması ve rahat nefes alabilme umudu açıkçası beni motive etti.

Umduğunuzu bulabildiniz mi sorusunu ileride soracığım tabi ama önce ameliyattan sonraki yaşadığınız zorlukları biraz anlatır mısınız? Ağrılar, şişlikler, morluklar bahsedildiği kadar korkutucu mu? Kanama olduysa bununla nasıl başa çıktığınızı ve tedavi sürecini hatırlayabildiğiniz kadarı ile aktarabilir misiniz?

Ameliyat olduğum gün hastanede kaldım. Gece yatana kadar pek bir şey yoktu ve devamlı buz tuttuk ve ağrı kesici tedavisi yaptık. Fakat ertesi sabah eve gittiğimde yüzüm çok şişti. Ne olur ne olmaz diyerek bir müddet antidepresanlarımı kullanmamayı düşündüm ama 4. gün şiddetli baş ağrılarından ilacımı kulanmaya başladım.
3. ve 4. gün yüzümde dayanılmaz ağrılar vardı. Burnumun kapalı olmasına alışkım olduğum için ağzımdan nefes alıp vermek beni zorlamadı. Fakat şişmiş yüzüm, ağrıyan başım ve sancılanan burnum beni çok zorladı. 4. gün neden böyle bir şey yaptım diye yataktan bağırdığımı biliyorum.

Nasıl atlattınız bunu?

Sonraki günlerde şişliğin ineceğine inancım beni diri tuttu. Fakat benim acı eşiğim çok düşük olduğu ve alkol sigara kullanamadığım için deli gibi abur cubur yedim. Anlamsız bir tatlı yeme isteği oldu bende. Bunu bu şekilde atlatabildim.

Bazı hastalarda bu süreç uzun sürebiliyor. Sizin yaptığınız gibi olumlama, olabildiğince pozitif düşünce şart. Tebrik ederiz. Peki koruyucu kaplama çıkartıldıktan sonra burnunuzu ilk gördüğünüz anı anlatabilir misiniz?

Burnum çok bariz yamuk olduğu için burnumu ilk gördüğümde çok garipsedim, tabi ki mutlu da oldum fakat içindeki silikon çıktığında burun içi hala yara ve kurumuş kan ve mukus olmasına rağmen aldığım ilk nefeste gözlerim dolmuştu. 7-8 ay sonrasını hayal bile edemiyordum.

Ameliyatınızın üzerinden çok süre geçmemesine rağmen hayat kalitenizde yine de değişimler yaratmış olabileceğini düşünüyorum. Başarılı bir operasyon geçirdiyseniz zaten önümüzdeki süreçte hayat kalitenizi oldukça artıracağından hiç şüphem yok. Şu an için böyle bir şeyden bahsetmek mümkünse hayatınızı ne yönde değiştirdiğinden bahseder misiniz?

1- Güzel uyku ve güne zinde başlamayla birlikte proaktif bir iş hayatı,
2- Tamamen bitmese de ciddi azalan bir horlama, dolayısıyla mutlu ,huzurlu bir eş,
3- Havalar biraz daha açtığında spor yapmayı düşünüyorum mesela, nefes nefese kaldığım spor yapamıyordum.
4- Kendimi daha sağlıklı hissediyorum, ağzımdan nefes almıyorum artık, ağzımı hep kapalı tutuyorum.

Ne güzel. Son olarak burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastalara tavsiyeleriniz nelerdir?

Şahsi fikrim, nefes sorunu ve ciddi bir şekil bozukluğu olmayan kişilerde ben bu ameliyata gerek olmadığını düşünüyorum, sadece estetik kaygı için yapılması gereken bir şey değil çünkü.
En önemlisi ise Kulak Burun Boğaz doktorlarını tercih etmeliler.

Burun Estetiği Yaptıranlar Röportaj Serisi

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım