Otoplasti

Kepçe Kulak Ameliyatı – Otoplasti

Otoplasti, kulakların şeklini, boyutunu ve kepçe halini değiştirerek, yüzün uyumunu ve kişinin benlik saygısını geliştirerek, kulaklardaki kusurları düzeltmenizi sağlayan cerrahi bir operasyondur. Daha doğrusu  otoplasti (estetik kulak ameliyatı olarak da bilinir) kepçe kulakları yeniden konumlandırmanıza ve yeniden şekillendirmenize ve doğum kusurlarını veya travma sonrası (kulakta kısmi veya tam eksiklik veya kayıp, kulaklar çok küçük veya çok büyük, lob çok geniş veya çok uzun vb.) ve tümörlerin çıkarılmasından kaynaklanan kulak kepçesinin yıkımının sonuçlarını gidermemize yarar.

Kepçe kulak olarak da adlandırılan çıkıntılı kulaklar, dünya nüfusunun yaklaşık %1’ini etkileyen ve bu nedenle dünya çapında yaklaşık 100 milyon kişiye eşit olan doğuştan gelen bir kusurdur.

Müdahale Yapmak İçin Herhangi Bir Yaş Sınırlaması Var Mı?

Otoplasti ameliyatı olmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur, ancak kulak kepçesinin gelişiminin sona ermesini veya güçlü bir kişisel motivasyonun ortaya çıkmasını beklemek tercih edilir. Çocuklarda bu tür ameliyatlar genellikle 6 ile 14 yaşları arasında, yani bazı estetik kusurların akranlarla ilişkilerde bir utanç kaynağı haline geldiği ve derin güvensizliklere yol açabileceği yaşta yapılır. Ancak otoplasti yetişkinler tarafından da sıklıkla talep edilmekte ve aynı mükemmel estetik sonucun elde edilmesini sağlamaktadır.

Otoplasti ile Birlikte Başka Hangi Müdahaleler Yapılabilir?

Otoplasti, tek başına veya yüz germe veya diğer kozmetik cerrahi gibi diğer cerrahi tekniklerle birlikte yapılabilir.

Otoplasti Riskleri Ve Komplikasyonları

Kulakların estetik ameliyatı oldukça basit bir cerrahi işlemdir. Kulak kepçesi şekillendirme konusunda deneyimli bir plastik cerrahi uzmanı tarafından bu tip operasyonlar lisanslı tesislerde yapıldığında genellikle çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Ancak, komplikasyonların (enfeksiyon ve hematom) nadir olduğu, ancak ameliyatın yetkili yapılar dahilinde bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi durumunda kolayca çözülebildiği gerçek bir cerrahi işlemdir. Komplikasyon riskini azaltmak için, cerrahın ameliyattan önce ve sonra size vereceği tavsiye ve talimatları dikkatli bir şekilde takip etmek çok önemlidir. Sigara içenler sigara kullanımını azaltmalıdır çünkü sigara içmek komplikasyon riskini artırabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.

Otoplasti Ameliyatı Öncesi

Otoplasti çok kişiselleştirilmiş bir müdahaledir ve bu nedenle doğru bir uzman ziyareti gerektirir. İlk ziyarette cerrah, genellikle birbirinden çok farklı olan kulakların şeklini ve boyutunu değerlendirmek ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için size en uygun cerrahi tekniği göstermek zorunda kalacaktır. Cerrahın ayrıca, ameliyatın nihai sonucunu değiştirebilecek yüksek tansiyon, pıhtılaşma veya yara izi sorunları gibi değişiklikleri ekarte etmek için sağlığınızı değerlendirmesi gerekecektir. Ziyaretin sonunda cerrah sizinle anlaşarak yüzünüzün fizyonomisine ve estetiğine en uygun kulak şeklini seçecektir. Ameliyattan önce, ameliyat öncesi ve sonrası beslenme, ilaç kullanımı hakkında size bilgilendirme yapacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatında Ne Tür Anestezi Uygulanır?

Otoplasti normalde günübirlik hastane bazında yapılır. Ameliyat yaklaşık iki saat sürer ve genellikle yetişkinlerde sedasyon ile lokal anestezi altında (bu, uyanık ve rahat ama ağrıdan uyuşmuş olacağınız anlamına gelir) ve çocuklarda genel anestezi altında yapılır.

Otoplasti Ameliyatında Dikiş İzleri Belli Olur Mu?

Otoplastide kesiler kulak kepçesinin arkasına gizlendiği için kesinlikle görünmezdir.

Otoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kepçe kulak estetiği ameliyatı yaklaşık iki saat sürer ve ağrısız bir ameliyat olarak kabul edilebilir. 

Otoplasti Ameliyatı Sonrası

Otoplasti operasyonunu takip eden 48 saat içerisinde başınızı kaldırarak istirahat etmeniz gerekecektir. Sargılar çıkarıldığında, 5 gün daha (gündüz ve gece) saç bandı gibi bir koruma bandı uygulanacaktır. 8. günden itibaren gün içinde kısıtlamaya gerek kalmayacak, ancak tavsiye edilen saç bandının gece boyunca 3 hafta daha tutulmasıdır.

Üçüncü günden itibaren yorucu aktivitelerden, sauna ve hamamlardan, güneşe maruz kalmaktan ve gözlük kullanmaktan kaçınarak normal bir hayata dönebilirsiniz. Tedavi edilen bölge çevresinde ilk 48 saat içinde şişlik ve morluk oluşabilir. Enfeksiyonlar, morluklar veya yara izleri nadiren ortaya çıkabilir. 3-4 gün sonra aşırı yorucu değilse işinize devam edebilirsiniz. Ameliyattan iki hafta sonra, spor da dahil olmak üzere tüm normal aktivitelerinize yavaş yavaş devam edeceksiniz.

Otoplasti ile Ne Tür Bir Sonuç Alınabilir?

Hem tek taraflı hem de iki taraflı otoplasti genellikle çok tatmin edici ve kalıcı sonuçlar verir. Çıkıntılı veya yelpaze kulak olarak da adlandırılan kepçe kulaklar neredeyse her zaman iki taraflıdır, ancak bazı durumlarda tek taraflı olabilirler. Tek taraflı kusurun düzeltilmesi sadece kulak kepçesini, sadece kulak memesini veya her iki anatomik bölgeyi ilgilendirebilir. Basit traksiyon dikişleri yerine kulak kepçesinin kıkırdağını şekillendiren teknikler kullanılırsa sonuç alınması çok zordur.

Çeşitli otoplasti kusurlarını düzeltmek için kullanılan teknikler, ilk 3 ayda sonuç stabilize olduktan sonra iyi uygulanırsa, zaman içinde önemli değişiklikler olmayacaktır.

Otoplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak ameliyatı ağrılı mıdır? Sonuç doğal mı olacak?

Otoplasti ağrılı bir işlem değildir. Ameliyat genellikle erişkinlerde ve ergenlerde sedasyon ile lokal anestezi altında, çocuklarda ise genel anestezi altında yapılır. Kulak kepçesi ameliyatı konusunda deneyimli bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılırsa estetik sonuç genellikle çok iyi ve doğaldır.

Otoplasti kaç yaşında yapılabilir?

Otoplasti ameliyatı olmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur, ancak genellikle 4 yaş civarında olan kulak kepçesinin gelişiminin bitmesini veya güçlü bir kişisel motivasyonun başlamasını beklemek tercih edilir. Çocuklarda bu tür ameliyatlar genellikle 6 ile 14 yaşları arasında, yani bazı estetik kusurların akranlarla ilişkilerde bir utanç kaynağı haline geldiği ve derin güvensizliklere yol açabileceği yaşta yapılır. Bununla birlikte, otoplasti yetişkinlerde de yaygındır ve aynı mükemmel estetik sonuçlara izin verir.

Kulak estetiği ameliyatından sonra saçımı bağlayabilir miyim ya da iz kalma riskini göze alabilir miyim?

Otoplastide kesiler kulak kepçesinin arkasında gizli kaldıkları için kesinlikle görünmezdir.

Ne zaman duş alabileceğim?

Kepçe kulak estetiği ameliyatının sonunda uygulanan ve yaklaşık iki gün saklanması gereken sargılar pansuman çıkardıktan sonra, yaraları temiz tutmak için kulaklarınızı da nazikçe yıkayabilirsiniz ancak duş almak için beklemek zorunda kalacaksınız. Kesiklerin iyileşmesi için en az on gün duş almamalısınız. En az 1 ay boyunca denizde veya havuzda yüzmek önerilmez.

Otoplasti sonrası gözlüklerimi tekrar takmam ne kadar sürer?

Kepçe kulak estetiği ameliyatından sonra en az bir ay gözlük kullanılması önerilmez. Kesi kulak kepçesinin arkasında yapılır ve bu nedenle dokular sağlamlaştıktan sonra gözlük takmak için herhangi bir sorun olmayacaktır.

Otoplasti ameliyatı işitme risklerini içerebilir mi?

Hayır çünkü ameliyat sadece kulak kepçesini etkiler ve iç kulağa dokunmaz.

Lazer ile otoplasti yapılabilir mi? Lazer kullanmanın avantajları nelerdir?

Lazer, otoplastide ilk insizyon sırasında bistüri değiştirmek için kullanılabilir, ancak yara izi aynı kaldığından ve ameliyatın başarısı cerrahın kıkırdağı şekillendirme ve dikme yeteneğine bağlı olduğundan özel bir avantajı yoktur.

Başarısız geçen bir otoplasti operasyonu için ne yapabilirim?

Kulak estetiği ameliyatı başarılı olmadıysa, bunun nedeni genellikle kullanılan cerrahi tekniklerdir. Kepçe kulakları düzeltmek için en iyi sonuç veren teknikler, kulak kepçesinin kıkırdak yapılarının “yeniden şekillendirilmesine” dayanan tekniklerdir. Bir ameliyat başarılı olmazsa tekrar müdahale etmek mümkündür ancak bir sonraki kulak estetiği ameliyatından önce dokuların iyice iyileşmesi ve yumuşaması için önceki ameliyattan sonra 6/12 ay beklemek gerekir.

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım