Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı

Burun şekillendirme ameliyatı olarak da bilinen burun ameliyatı, estetik cerrahide en çok talep edilen işlemlerden biridir. Burun ameliyatı, fizyonomisini değiştirmeden yüzün uyumunu geliştirerek burnun şeklini ve boyutunu değiştirmenizi sağlar.

Daha doğrusu, burun estetiği ameliyatı, burnun boyutunu artırmanıza veya küçültmenize (çok küçük, çok büyük veya çok geniş), sırtın şeklini değiştirmenize (batık veya kambur), burnun şeklini değiştirmenize (ucu çok geniş, çok dar veya çok uzun), burun deliklerinin genişliğini ve alın ile burun veya burun ile üst dudak arasındaki açıyı değiştirmenize izin verir. Burun ameliyatı tüm burun şekillerinde yapılabilmektedir.

Tarihi MÖ 2000 yıllarına dayanan bu müdahale türü ile, travma sonrası veya doğum kusurlarını ve solunum problemlerini düzeltmek de mümkündür. Nazal septumun deviasyonu solunum güçlüğüne neden oluyorsa, deviasyonun modellenmesi ve yeniden konumlandırılması için bir “septoplasti” operasyonu ile eş zamanlı olarak ilerlemek gerekir.

Primer ve Sekonder Rinoplastiler

Ameliyatın geçmişine ve kullanılan tekniğe göre burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) primer veya sekonder, kapalı veya açık olarak adlandırılır. Rinoplasti, doğuştan veya sonradan oluşan kusurları düzeltmek için ilk kez yapıldığında primer olarak tanımlanır. İkincil rinoplasti ise ilk ameliyatla düzeltilemeyen veya daha önce yapılan bir rinoplastinin neden olduğu kusurları ortadan kaldırmayı amaçlar. Bazen bazı hastalar, yaşadıkları travmanın önemi veya yaşadıkları malformasyonun ciddiyeti (yarık dudak ve damak vb.) nedeniyle daha ileri müdahalelere (üçüncül, dörtlü rinoplasti vb.) ihtiyaç duyarlar. 

Açık Rinoplasti ve Kapalı Rinoplasti

Cerrahın kullandığı tekniğe bağlı olarak, “kapalı” veya “açık” rinoplastiden bahsediyoruz.

Kapalı rinoplasti, özellikle uç kısmında küçük kusurları olan veya burun piramidinde büyük deviasyon olmayan burunlar için endikedir. Bu teknikle burunda çok büyük asimetriler olmaması gereken kusurları çok iyi düzeltmek mümkündür. Kapalı rinoplastide tüm kesiler burun içinden yapılır. Cerrah bir ön ışık kullanarak çalışır ve burun piramidinin tüm modifikasyonları burun deliklerinden geçirilerek yapılır. Bu teknik özellikle zordur ve sadece çok deneyimli cerrahlar tarafından kullanılır.

Açık rinoplasti, asimetriler, bombeli burun, “pinokyo” burun, “sıkışmış burun”, eğri, geri çekilmiş uç vb. önemli burun kusurlarını düzeltmek veya dudak damak yarıklarının sonuçlarını düzeltmek için veya ikincil olarak kullanılır. Bu teknik, “kapalı” rinoplastide yapılan kesilere ek olarak kolumella üzerinde (yani burun piramidinin tabanında) bir kesi de içerir. Bu teknik bile doğru bir şekilde yapıldığında görünür bir iz bırakmaz. “Açık” rinoplasti, cerrahın düzeltilecek osteo-kıkırdak yapıların kusurlarını doğrudan görmesini sağladığı için yapılması daha kolaydır.

Hastanın burun delikleri aşırı genişse, burun tabanında yapılan uzunlamasına veya enine kesiler yoluyla burun deliklerinin boyutunu ve şeklini küçültmeyi sağlayan kapalı veya açık rinoplasti ile başka bir cerrahi yöntem ilişkilendirilebilir. Tüm ameliyat türleri için geçerli olan tek bir teknik olmadığı için iyi bir cerrah düzeltilecek kusura göre her iki tekniği de bilmeli ve uygulayabilmelidir. Ayrıca burn ameliyatı (rinoplasti), tek başına veya burnun fonksiyonel cerrahisi (rinoseptoplasti, nazal polip ve konka cerrahisi) ile birlikte yapılabilir.

Rinoplasti Yaptırmak İçin Yaş Sınırları Var Mıdır?

Bu tip ameliyatlar için herhangi bir yaş sınırı yoktur ancak genellikle 16-17 yaş civarında oluşan kemik ve kıkırdak yapılarının gelişiminin sona ermesini beklemek tercih edilir. Özellikle genç bayanlarda 15 yaşından itibaren rinoplasti yapılabilirken, erkekte yapıların olgunlaşması erkek cinsiyetinde olduğundan yaklaşık 12 ay sonra geldiği için 16 yaşını beklemek gerekir.

Rinoplasti ile Birlikte Başka Hangi Müdahaleler Yapılabilir?

Rinoplasti tek başına veya blefaroplasti, yüz germe, mentoplasti veya diğer estetik veya fonksiyonel cerrahi ( septoplasti ) gibi diğer cerrahi tekniklerle birlikte yapılabilir.

Burun Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Burun şekillendirme ameliyatı en zor ve karmaşık kozmetik cerrahi prosedürlerinden biridir. Bu tür ameliyatlar, burun şekillendirme konusunda deneyimli ve lisanslı tesislerde bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapıldığında, sonuçlar genellikle çok iyidir. Ancak, komplikasyonların (kanama, enfeksiyon) nadir olduğu, ameliyatın bir plastik cerrahi uzmanı tarafından usulüne uygun olarak yetkilendirilmiş yapılarda gerçekleştirilmesi durumunda ortaya çıkabilecek ve kolayca üstesinden gelinebilecek gerçek bir cerrahi işlemdir. Komplikasyon riskini azaltmak için, cerrahın ameliyattan önce ve sonra size vereceği tavsiye ve talimatları tam olarak takip etmek önemlidir. 

Burun Ameliyatı Öncesi Muayene Nasıl İşler?

Burun ameliyatı (rinoplasti) çok kişiselleştirilmiş bir müdahaledir ve bu nedenle doğru bir uzman ziyareti gerektirir. İlk ziyaret sırasında cerrahın burnun şeklini ve boyutunu değerlendirmesi gerekecektir. Herhangi bir estetik ve/veya fonksiyonel kusur olup olmadığını kontrol edecek ve burnunuzun şekil, profil ve estetiğindeki olası harmonik değişiklikleri size gösterecektir. Bu düzeltmeler, yüzünüzün dijital fotoğraflarının bilgisayar ortamında işlenmesiyle görüntülenebilir. Cerrahın ayrıca, ameliyatın nihai sonucunu etkileyebilecek herhangi bir komplikasyonu (yüksek tansiyon, pıhtılaşma veya yara izi sorunları gibi) ekarte etmek için sağlık durumunuzu değerlendirmesi gerekecektir. Ziyaretin sonunda cerrah sizinle anlaşarak yüzünüzün fizyonomisine ve estetiğine en uygun burun şeklini seçecektir. Ameliyattan önce, ameliyat öncesi ve sonrası beslenme ve uyuşturucu, alkol ve sigara alımı konusunda özel talimatlar alacaksınız.

Burun Ameliyatında Ne Tür Anestezi Uygulanır?

Rinoplasti genellikle günübirlik cerrahi operasyona kabul ile genel anestezi altında yapılır. Sadece en karmaşık vakalarda bir veya iki gece hastanede yatmak gerekli olabilir. Bazen küçük rinoplasti lokal anestezi altında sedasyonla yapılabilir (bu, uyanık ama rahatlamış ve ağrıya karşı hissiz olacağınız anlamına gelir).

Burun Ameliyatında Kesikler Görünür Mü?

Kesiler burun boşluklarının içine gizlendiği için kesinlikle görünmezdir.

Müdahale Ne Kadar Sürer?

Burun estetiği operasyonu yaklaşık bir saat sürer, tamamen ağrısızdır ve tampon kullanılmadan iki yama ile burun arkasına sabitlenen küçük bir alçı uygulaması ile sonlanır.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Rinoplasti operasyonunu takip eden 48 saat içerisinde başınız dik olarak dinlenmeniz gerekecektir. Üçüncü günden itibaren yorucu aktivitelerden, sauna ve hamamlardan, güneşten, çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durarak ve mümkün olduğunca gözlük kullanımını sınırlayarak normal bir hayata dönebileceksiniz. İlk iki gün göz çevresinde şişlik ve morluk görülebilir. Çok nadiren tampon kullanımını gerektiren kanamalar meydana gelebilir. Ameliyattan yedi gün sonra, cerrah alçıyı çıkaracak ve başlangıçta şişmiş ve ödemli olan burnunuz gün geçtikçe ameliyattan önce kararlaştırılan uyumlu şekli alacaktır.

Burun Ameliyatı İle Ne Tür Bir Sonuç Alınabilir?

Rinoplasti hem hasta hem de plastik cerrah için oldukça tatmin edici sonuçlar alınmasını sağlar. İlk iki haftadan sonra genellikle çok iyi ve kayda değer olan sonuç, müdahaleden yaklaşık bir yıl sonra kesin olarak elde edilecektir.

Rinoplasti Solunum Problemlerini De Çözebilir Mi?

Evet, septum deviasyonunu veya diğer solunum problemlerini düzeltmek için gerektiğinde septoplasti rinoplasti ile ilişkilendirilebilir.

Burun Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Spor Aktivitelerime Devam Edebilirim?

Rinoplastiden sonra en az bir ay boyunca kendinizi travma riskine maruz bırakmamanız önerilir, bu da burnun kemikleşme sürecinin mükemmelleşmesi için geçen süredir.

Rinoplastiden Kaç Gün Sonra Günlük Hayata Dönebilirim?

Cevap çok öznel. Bazı kişiler burunlarındaki (ameliyattan 7 gün sonra çıkarılacak olan) alçı ile dışarı çıkmakta sorun yaşamazken, diğerleri genellikle ameliyattan hemen sonra ortaya çıkan ve yaklaşık bir süre devam edebilen şişlik ve morlukları beklemeyi tercih eder. 7-10 gün, tamamen şişlikler ve morluktan tamamen gider. Bununla birlikte, çoğu hasta alçı çıkarıldıktan hemen sonra prezentabl hale gelir.

Rinoplastiden Sonra Gözlüğümü Ne Zaman Tekrar Takabilirim?

En az bir ay gözlük kullanımı önerilmez. Kontakt lens kullanmak mümkün değilse, çerçevenin burun üzerine oturmasından kaçınarak gözlüğü elinizle tutmanız gerekecektir.

Alçı çıkarıldıktan sonra burnum son şeklini alacak mı yoksa yine de oturması mı gerekecek?

Alçının çıkarılmasından sonra burun, özellikle burun ucunda, ameliyat öncesi kararlaştırılan harmonik şekle göre çok daha şiş ve ödemli görünecektir. İlk iki haftadan sonra fark edilen nihai estetik sonuç, operasyondan yaklaşık bir yıl sonra kesin olarak elde edilecektir.Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım