Burun Estetiği (Rinoplasti)

rhinoplasty in turkey, turkey rhinoplasty package burun estetiği

Burun Estetiği – Rinoplasti

Rinoplastinin amacı, burnun bölümleri (hem kemik hem de kıkırdak) ile yüzün diğer estetik birimleri arasındaki uygun oranları yeniden oluşturmaktır. Bunu başarmak için yüzün ve alın-gözler ve ağız-çeneden oluşan düzlemlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi esastır. Hastanın cinsiyeti ve özel kişiliği de yeni burun profilini tasarlamak için Doç. Dr. Baki Yılmaz tarafından dikkate alınan faktörlerdir.

Müdahale süreleri planlanan cerrahi plana, anatomik yapıya ve hastanın özel koşullarına göre değişiklik göstermekte olup yarım saat ile bir buçuk saat arasında değişebilmektedir. İki tip rinoplasti vardır: açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti.

Burun Estetiği için İdeal Hasta

Burnun şekli, yüzün genel hatlarıyla ve kişinin kişiliğiyle, psikolojik olarak bunaltacak kadar uyumlu değilse, rinoplasti kesinlikle sorunun çözümüne somut olarak yardımcı olabilir. Bu ameliyatı olan hastalarda en sık görülen özellikler; kemerli burun, etli uçlu burun, semer burun, eğri/çarpık burun, yüze oranla büyük burun, geniş burun delikleri ve burun sırtında kemer olmasıdır.

Yaş da hastayı burun estetiği olmaya zorlamak için bir neden olabilir. Aslında yıllar geçtikçe burun daha uzun görünür ve rinoplasti tüm yüzün görüntüsünün gençleşmesine yardımcı olur.

Gerçekçi beklentiler, nihai hasta memnuniyeti için temel bir unsurdur. Aslında, bu müdahalenin kişinin kendi algısını ve başkalarıyla olan ilişkisini iyileştirmeye yardımcı olabileceği unutulmamalıdır, ancak bu sadece bir sonuçtur, kesinlikle rinoplastinin amacı değildir. Ayrıca, sadece bir burun rötuşu için başka biri olmayı bekleyemezsiniz! Bu ameliyat için ideal adayların somut ve gerçekçi beklentileri olmalıdır ve teknikle burun piramidinin şeklini, boyutunu ve işlevselliğini iyileştirmenin mümkün olduğunu bilmek gereklidir.

Hastanın özellikleri

İdeal aday aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Objektif ve saptanabilir bir nazal kozmetik kusuru var,

  • Sağlığı yerinde,

  • Reşit,

  • Sonuçla ilgili gerçekçi beklentilere sahip,

  • İyi derecede psikolojik olgunluğa sahiptir.

Burun Kesileri ve Modelleme: Açık Rinoplasti ve Kapalı Rinoplasti

Açık rinoplasti için gerekli kesiler burnun hem içinden hem de dışından yapılır. Aslında cerrah burun piramidinin kıkırdaklı yapılarına ulaşmak için burun delikleri arasındaki dokunun flep kısmı olan kolumellayı keser. Bu tür bir işlem, ameliyatın daha iyi görülmesini sağlasa da, burun altında çok iyi gizlenmiş olsa da, dışarıdan iz bırakma kusuruna sahiptir.

Kapalı rinoplastide ise ciltte kesi yapılmaz, çünkü burnun modellemesi burun deliklerinin kendisinden gerçekleşir.  Burun içerisinden kıkırdak veya kemiğin yeniden şekillendirilecek kısmına kadar iç deriyi kesilir. Daha sonra bölge, ameliyat öncesi planlara ve dokulara göre yeniden şekillendirilebilir. Burnun yapısı, yani kemikler ve kıkırdaklar bir kez rötuşlandıktan sonra, cilt, kesi yapılmadan tekrar bir örtü olarak yeniden konumlandırılır.

Kapalı rinoplasti ciltte görünür bir iz bırakmadığından mükemmel bir estetik performansa sahiptir, ancak  prosedür hakkında iyi bir teknik bilgi, el becerisi ve önemli deneyim gerekir.

Ameliyat için hazırlık

Rinoplasti için nasıl hazırlanmalısınız? 

Genel bir kural olarak, rinoplastiden birkaç hafta önce alkol ve kan sulandırıcı ilaçları içmekten kaçınmanız gerekmektedir 

Rinoplasti günü hastanede yatış yapılmadan gün içinde yapılan bir ameliyat olsa bile ameliyattan sonra mutlaka birinin refakatinde bulunmalı ve kesinlikle araç kullanılmamalıdır.

Estetik cerrahiyi seçmek, anlık bir karar olmamalı, bunun yerine üzerinde düşünülmüş ve olgun bir karar verme süreci olmalıdır. Rinoplasti seçerken kesin olarak ilerlemeden önce bir süre karar vermeniz önerilir.

Rinoplasti – Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti, burun estetiği, yaklaşık olarak şu protokole sahiptir:

1. Klinik Ziyareti

Doç. Dr. H. Baki Yılmaz hastayı muayene ederek rahatsızlığın kaynağı olan burundaki kusurları tespit eder. Burun ameliyatı ile elde edilebilecek sonuç ile hastanın beklentileri arasındaki uyum doğrulanmalıdır. Ameliyat tekniği, anestezi tipi, ameliyat sonrası özellikler, riskler ve olası komplikasyonlar detaylıca anlatılır.

2. Hasta Onayı

Rinoplasti olmaya karar verdiğinizde, yazılı olarak  müdahale için bilgilendirilmiş ve aydınlatılmış onam imzalamanız zorunludur.  Bu, hastanın yapılacak müdahale ile ilgili tüm bilgileri alması gerektiği anlamına gelir. Bunların arasında işlemin riskleri ve komplikasyonları , ameliyat sonrası ve beklenen sonuçlar yer almaktadır. 

3. Klinik Testler

Doç. Dr. H. Baki Yılmaz tarafından ameliyat öncesinde bir takım testler istenebilir. Bu testler sağlık durumunun rinoplasti ile uyumluluğunu belgelendirmeyi amaçlayan testlerdir. Bu müdahale estetik nitelikte olduğundan, işlem ancak hasta önemli patolojiler göstermediğinde yapılabilir. Bu amaçla eksiksiz bir özel tıbbi öykü alınır.

4. Hastanın Hastaneye Yatırılması

Hasta gece yarısından itibaren aç olarak (oruç gibi) hastaneye kabul edilmektedir. Ameliyat programı Doç.Dr. H. Baki Yılmaz tarafından tekrar onaylanır ve tıbbi muayeneler anestezist tarafından iki kez kontrol edilir. Hasta kendi odasında hazırlanır ve ardından ameliyathaneye transfer edilir.

5. Anestezi Protokolü

Doç. Dr. H. Baki Yılmaz’ın ameliyatınızı planladığı hastanelerde her türlü anesteziyi güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli teknoloji ve profesyonellikle donatılmış bir anestezi bölümü bulunmaktadır. Rinoplasti için anestezi tipinin seçimi büyük ölçüde hastanın durumuna ve gereksinimlerine bağlıdır. Prensip olarak, hemen iyileşmeye izin veren ve çok düşük bir invazivlik derecesine sahip olan genel “hafif” anestezi önerilir. Aksi takdirde sedasyon ile lokal anestezi altında burun estetiği yapmak da mümkündür.

6. Cerrahi Müdahale

Rinoplasti, cerrahın burun piramidine erişmesini sağlayacak burun deliklerinin içinde istenilen düzeltmenin türüne göre kesiler yaparak başlar. Burun delikleri içinde yapılan kesiler görülmez. Müdahale sonunda, iyileşmenin ilk günlerinde burnun şeklini desteklemek amacıyla küçük burun tamponları (silastik ve nefes almayı sağlayan splintler) ve dış atel (alçı) yerleştirilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra – Rinoplasti Sonrası

Dikiş aşamasının sonunda Dr. Yılmaz tarafından, burun deliklerine, ileride doğru nefes alabilmek için boşlukları açık tutma işlevine sahip, maksimum 1 cm derinliğinde iki splint yerleştirilir. Klasik tamponlar kullanılmaz. Öte yandan, burun piramidine sıkıca oturan ve dokuların doğru pozisyonda yeniden düzenlenmesini destekleyen bir tür sert alçı yerleştirilir. Ayrıca ortalama bir kaç hafta takılması gereken alçı, ameliyat edilen bölgeyi kazara darbelerden korumaya yarar.

Burun Estetiği Sonraki Günler ve Haftalarda…

İlerleyen zamanlarda doğrudan kemik kısmına oturan gözlük çerçeveleri tercih edilmemelidir.

Hastaya, rinoplasti sonrası ilk günlerde iyileşmeyi hızlandırmak ve şişmeyi sınırlamak için izlemesi gereken bazı tavsiyeler verilecektir. Soğuk kompres uygulaması ve baş altına iki yastıkla uyumak gibi..

Hastanın ağırlık ve şişlik hissetmesi normaldir ve göz altı morlukları sıklıkla görülür ve birkaç hafta içinde düzelir. Birkaç gün ve/veya bir hafta sonra ameliyat sonrası seyri kontrol etmek için ek kontroller yapılır.

İki veya üç hafta sonra burun prezentabl hale gelse ve şişlik fark edilmese bile yeniden yapılanmada görev alan dokuların aynı zamanda burun yapısının kemikleri olduğu ve tam iyileşmelerinin yavaş yavaş gerçekleştiği, tamamen düzelene kadar göz önünde bulundurulmalıdır. Burun yaklaşık altı ay hatta bir yıl sonra normalleşir.

Bu dönemde en dikkat edilecek nokta burnunuzu çarpmamaktır, bu nedenle bu riski içeren sporlardan kaçının. Alçı çıkarıldıktan 14-20 gün sonra iş ve sosyal hayata dönülebilir: Ameliyat artık dışarıdan farkedilmeyecekt

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım