Açık Rinoplasti

Açık Rinoplasti

Çekici bir yüzün denge ve oranlarla çok ilgisi vardır. Bir yüz özelliği “donuk” görünüyorsa, kişinin genel görünümü etkilenebilir. Bu özellikle yüzün merkezi özelliği olan burun için geçerlidir. Bir burun çok büyükse, çok genişse, çok darsa ya da başka bir kusuru varsa, istenmeyen dikkatleri üzerine çekebilir.

Açık rinoplasti, burnu etkileyen kozmetik kusurları düzeltir, boyutunu ve şeklini değiştirir veya çıkıntılar ve düzensiz burun delikleri gibi kusurları mükemmelleştirir.

Açık Rinoplasti Nedir?

Açık rinoplasti , iki burun deliğini ayıran anatomik bir alan olan kolumellanın tabanındaki bir kesi ile burnun yeniden şekillendirilmesini içerir ve bu da burun ucunun tamamen diseksiyonunu sağlar.

Açık rinoplasti tekniğinin birçok avantajı vardır :

 • tüm anatomik yapıların tüm detaylarıyla doğrudan görünümü;

 • kapalı tekniğe göre düzeltici cerrahi manevralar yapmak daha kolaydır.

Ameliyat sonrası dönemde burun greftleri sayesinde burun yapılarında bir miktar sertlik olması, bu tip teknikle gerekli olan uca destek verilmesi mümkündür.

Yapılan küçük kesi optimal olarak iyileşmezse, lokal anestezi ve ayaktan tedavi rejimi altında ek kozmetik düzeltme ameliyatı yapılması gerekebilir.

Açık rinoplastide kullanılan burun greftleri nelerdir?

Nazal greft, nazal septumdan veya göğüsten alınan ve açık teknikte burun ucunda şekillendirilen ve konumlandırılan bir kıkırdak parçasıdır.

2 ana işlevi vardır :

 • hacim doldurma ve oluşturma;

 • yapısal destek.

Müdahale ne kadar sürer ve faydaları nelerdir?

Açık rinoplasti operasyonu genel anestezi altında yaklaşık 90-120 dakika sürer.

Açık tekniğe ihtiyaç duyulduğunda:

 • burun piramidinde eksenel bir sapma olacak şekilde bir travmadan sonra;

 • dış nazal valfin işlevsel olarak düzeltilmesi durumunda;

 • konjenital malformasyonlar;

 • karmaşık ikincil rinoplasti vakaları.

Nihai sonucun tekniğe göre değil, plastik cerrahın profesyonelliğine göre belirlendiğini hatırlamakta fayda var.

Kapalı Ve Açık Rinoplasti Arasındaki Farklar

Açık ve kapalı rinoplasti arasındaki temel fark, cerrahi işlem sırasında hangi kesilerin yapıldığıdır. Bu kesiler ameliyat sırasında ne tür değişikliklerin yapılabileceğinin belirlenmesinde önemli rol oynar; ve cerrahın burun ucundaki kıkırdağı ne kadar değiştirebileceği de önem taşır.

Açık rinoplasti, burun deliklerinin iç kısmı boyunca kesiler içerir; yanı sıra, burun deliklerini ayıran derinin dikey uzunluğu olan kolumellanın tabanı boyunca yatay bir kesi atılır. Birçok hasta burunda gözle görülür bir iz bırakacağından korktukları için böyle bir rinoplasti ameliyatı olmaktan çekinmektedir.

Neyse ki, sonrasında kalan iz çok küçük olacak ve başkaları tarafından pek fark edilmeyecektir. Ek olarak, bu prosedür büyük kontrol ve hassasiyet sağlar. Kapalı bir rinoplasti sırasında mümkün olmayan bazı manipülasyonlar açık rinoplasti tekniği kullanılarak yapılabilir.

Açıklandığı gibi, rinoplasti operasyonu, kapalı rinoplastide burun deliklerinin içindeki küçük girişler yoluyla burnun kemik ve kıkırdak yapılarının yeniden şekillendirilmesinden oluşur.

Açık rinoplastide ise kolumella tabanından kesi yapılarak burun ucunun tamamen ayrılması sağlanır.

Müdahalenin amacı, burun estetiğini fonksiyonel yönünden belirgin bir şekilde bozmadan iyileştirmektir ve bazı vakalar dışında, sonuçtan birkaç saat sonra hastanın eve gidebilmesi için gün içerisinde operasyon yapılır.

Açık Rinoplastinin İyileşme Aşamaları

Ameliyattan sonra, bazıları diğerlerinden daha kolay olacak olan açık rinoplasti iyileşmesinin bazı aşamalarından geçeceksiniz.

AŞAMA 1: İLK BİRKAÇ SAAT

Açık rinoplastiden sonra ağrı hissedebilirsiniz, bu nedenle ağrı kesici almayı unutmayın. Uygun iyileşme ve uyku pozisyonları için cerrahın talimatlarına uymalısınız. Genellikle birden fazla yastık üzerinde dik uyumanız önerilir. Bu şekilde uyumak ağzınızdan nefes almanızı kolaylaştıracak ve şişlik ve morlukları en aza indirecektir.

İlk günü yatakta geçirdikten sonra ikinci gün hareket edebileceksiniz, eğilmemeye veya burnunuzu sümkürmemeye dikkat edin. Bu aynı zamanda cerrahın burundaki tıkaçları çıkardığı gün de olabilir ve bu kesinlikle sizi daha iyi hissettirecektir.

2. AŞAMA: İLK HAFTANIN SONU

İlk hafta kendinizi kötü hissetmeye devam edeceksiniz, ancak sonunda sizi daha iyi hissettirecek iyi haberler olacak. Atelin çıkacak ve şişlik ve morlukların çoğu yok olacak; ertesi hafta işe ya da okula geri dönebilmek için yeterli. Şapka ve güneş gözlüğü takarak güneşten kaçınmaya devam etmeniz gerekecek; ve yine de spor salonundaki olağan aktivitelerinize veya sporlarınıza devam edemezsiniz.

AŞAMA 3: ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ HAFTA

Zamanla, yeni burnunuzun son şeklini görmeye başlayabilmeniz için daha fazla şişlik azalacaktır. Burnun iyileşmesi daha uzun sürer, bu nedenle herhangi bir değişiklik görmeniz birkaç hafta daha sürebilir. Yaklaşık bir ay veya daha kısa bir süre içinde cerrahınız, olağan sporlarınızı ve fiziksel aktivitenizi yapmaya başlamanıza izin verecektir; özel izin alınmadan ve koruyucu maske ile temas sporları hala yasak olmasına rağmen…

4. AŞAMA: SONRAKİ AYLAR

Açık rinoplastiyi takip eden aylarda iyileşmeniz devam ettikçe gerçek ilerlemeyi görmeye başlayacaksınız. Şişlik azalmaya devam edecek ve burun dokuları yeni boyutlarına uyum sağlayacaktır. Hala hafif uyuşma hissedebilirsiniz, ancak his geri dönmeye başlayacaktır.

Açık Rinoplastinin Sonuçları Ve Riskleri

Nitelikli bir cerrah tarafından rinoplasti yapıldığında, komplikasyonlar nadirdir ve önemsizdir. Bununla birlikte, enfeksiyonlar, burun kanamaları veya anestezi reaksiyonları gibi komplikasyon olasılığı her zaman vardır. Ameliyattan önce ve sonra plastik cerrahın talimatlarını dikkatle takip ederek riskler en aza indirilebilir.

Rinoplasti sonrası cilt, yaklaşık 12 ay süren içsel olarak yaptığımız değişikliklere uyum sağlama sürecinden geçer. Ancak ilk ayın sonunda iltihabın %80’i kaybolacaktır; yedinci günden itibaren imajımızla barışık olarak normal bir sosyal hayata sahip olabiliriz.

Rinoplasti sonuçları konusunda sabırlı olun. Bazen burunda ilk birkaç ayda hafif değişiklikler olur; Ameliyattan 12 ay sonra nihai sonuca ulaşana kadar sonucun kademeli olarak iyileştiğini görebilirsiniz.

Burun Estetiği Sonrası Gözlük Kullanılabilir Mi?

 Burun sırtında ameliyattan sonra çöküntü oluşmasını önlemek için rinoplastiden yaklaşık 30 gün sonra gözlük veya güneş gözlüğü kullanılabilir. Bu nedenle ameliyattan sonraki ilk ay için kontakt lens kullanmak veya alternatif olarak hafif ve destekli bir çerçeve kullanmak daha iyidir.

Ameliyattan Sonra Burnunuza Masaj Yapın Ve Temizleyin

Drenaj masajları ameliyat sonrası ödemin azaltılmasında faydalıdır ve badem veya zeytinyağı ile yapılır. Cerraha bu tür masajların nasıl yapılacağını sormanız önerilir.

Burun temizliği için eczaneden satın alabileceğiniz deniz suyu veya tuzlu su bazlı hazır ürünler bulunmaktadır. Sırt üstü yatılması, sıvının burun deliklerine püskürtülmesi ve ağız boşluğuna ulaşması ve ardından dışarı atılması tavsiye edilir.

Ayrıca burnun içini temizlemek ve kabukları çıkarmak için su ve hidrojen peroksit solüsyonuna batırılmış pamuklu çubuklar kullanabilirsiniz, dikişlerin yerleştirildiği bölgelere antibiyotik merhem sürmeniz tavsiye edilir.

Açık Rinoplasti Sonrası İyileşmek için İpuçları

Açık rinoplasti sonrası şişliği azaltmak için yapabileceğiniz bazı adımlar vardır:

 • Hiperaktivite şişmeyi daha da kötüleştirme eğilimindedir, bu nedenle dinlenin ve ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca rahatlayın.

 • Uyurken bile başınızı mümkün olduğunca kalbinizin üzerinde tutun.

 • Şişmiş bölgedeki fazla dokuya nazikçe masaj yapmaya çalışın.

 • Her gün buz kullanmaya ve fotoğraf çekmeye devam edin. Bu şekilde, günlük olarak başka türlü yapamayacağınız küçük değişiklikleri fark edeceksiniz.

 • Endişelerinizi cerrahınızla tartıştığınızdan emin olun; onları bir nedenden dolayı seçtiğinizi unutmayın.

Şişlik ve iyileşme işlemin en zor kısmıdır. Bir hafta sonra her şeyi doğru yapıyor olsanız bile, sonuçları tahmin etmek hala çok zor. Derin bir nefes alın ve rahatlayın.

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım