Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği

Yüzün kusurlara neden olan kısımlarından biri de burun uç kısmıdır. Burun ucunun yeniden şekillendirilmesi, burun ucu estetiği, belirgin bir iz bırakmayan kısmi bir rinoplasti operasyonudur.

Bir Günde Yeni Bir Burun

Çok geniş uçlu veya sadece istenmeyen bir şekle sahip hastalar burun ucu için estetik tedaviye başvurabilirler.

Kusurun düzeltilmesi, geleneksel rinoplastiden çok daha az invaziv bir ameliyat olan burun ucunun kısmi rinoplastisi ile gerçekleştirilir: sadece 24 saat içinde fiziksel görünümünüzü daha iyi hale getirmek ve hemen işe geri dönmek mümkündür.

Kırıksız Burun Estetiği

Tam rinoplastiden farklı olarak burun ucu düzeltmesi, nazal septumdaki kemiklerin kırılmasını veya buna bağlı olarak ameliyat edilen bölgenin tampon, bandaj ve alçısını gerektirmez.

Cerrah, ameliyat sırasında daha fazla konfor isteyen hastalar için sedasyon imkanı ile lokal anestezi altında kıkırdağın basit bir yeniden şekillenmesini, burun kemiklerine müdahale etmeden yapar.

Burun Ucu Düzeltme

Rinoplasti alanında en çok talep edilen müdahaleler arasında çok uzun, büyük veya sarkık benzeri burun ucunu küçültmeye veya yeniden şekillendirmeye yönelik müdahale mutlaka vardır. Burun ucu düzeltmesi için yapılan bu estetik ameliyatın maliyeti ve teknikleri nelerdir ve ameliyat sonrası neler beklenir hep birlikte görelim.

Önemli ve asimetrik bir burun, insanlar için temel rahatsızlık nedenleri arasında ve estetik burun cerrahisi alanındaki temel talepler arasında yer almaktadır. Fakat çok büyük uçlu bir burnu düzeltmek için geleneksel bir rinoplasti olması gerekir mi? Aslında hayır. Çoğu durumda kısmi uç rinoplasti adı verilen sadece ucu yeniden şekillendirmeye yönelik bir işlem yeterlidir.

Burun Ucu Küçültme

Burun ucu estetiği ameliyatı lokal anestezi altında hafif sedasyon ile takip edilir ve yaklaşık 40 dakika sürer. Ameliyattan sonra hasta bir saat klinikte kalacak ve ardından plastik cerrahın reçeteleri ile evine dönebilecektir. Bu nedenle günübirlik hastane bazında yapılan ve ameliyat sonrası önemli bir dönemi içermeyen bir ameliyattır.

Nitekim ertesi gün hasta normal iş ve sosyal aktivitelerine devam edebilecektir.

Burun ucu düzeltme ameliyatı, nazal septum kemiklerinin kırılmasını değil, sadece kıkırdakların yeniden şekillenmesini içerir, bunun için bandaj veya tampon uygulanmaz, sadece ilk rutin kontrolde çıkarılacak olan yamalar kullanılır.

Burun Ucu Daraltma Ameliyatı

Burun ucu geniş veya belirgin ise, burun ucu daraltma ameliyatı yapılır: genellikle açık teknikle alar kıkırdağın bir kısmı çıkarılır veya kesilir ve kıkırdaklar küçük noktalarla stabilize edilir. Bazı durumlarda burnun geri kalanını değiştirmeden uca müdahale etmek mümkündür. Uç kısmı etli ise fazla yağları alınır.

Burun Ucunu Ameliyatsız Küçültmek

Bazı durumlarda burun ucunun tahribatsız bir şekilde yeniden şekillendirilmesi gerçekleştirilebilir. Her şeyden önce, kıkırdakların bir kısmının çıkarılması, kesilmesi veya bazı bölümlerin zayıflatılması gibi manevraları içeren geleneksel sistemler hariç olmak üzere dikişler kullanılır.

Dolgu maddeleri vile yapılan cerrahi olmayan rinoplasti, bazı durumlarda (örneğin burun ucunu kaldırmak için) faydalıdır, ancak aynı etkileri yaratmaz ve cerrahi olanın yerini almaz.

Kalın Burun Ucu Estetiği

Kalın uçlu burnunun düzeltilmesi durumunda, kemik iskelesi değil, sadece kıkırdak düzeltilecektir, bu nedenle bu durumda da geleneksel rinoplastiden daha az invaziv bir müdahaledir.

Cerrah, patates benzeri burun ucunun inceltilmesini ve muhtemelen burun deliklerinin açılmasının azaltılmasını uygular. Burun estetiği ameliyatından sonra ortaya çıkabilecek belirgin dış yara izleri ve hatta tipik morluklar bile olmayacaktır.

Burun ucu ameliyatı ile neler düzeltilebilir, hem fonksiyonel hem de estetik sorunlar düzeltilebilir mi?

Alar kıkırdakların şekli ve diğer komşu kıkırdak yapılarla olan ilişkileri de, ucun düzeltilmesinin sadece estetik sorunu değil, aynı zamanda fonksiyonel sorunu da düzeltebileceği fonksiyonel kusurlara (burun valvlerinde değişiklikler) yol açabilir.

Burun Ucu Estetiği Kimler için Önerilmez?

Özel bir kontrendikasyon yoktur, bu kısmi rinoplasti operasyonuyla karşılaşan kişi, düzeltmenin sadece burnun terminal kısmını ilgilendirdiğini ve bazı durumlarda bu düzeltmenin daha proksimal kısımlarda bulunan diğer kusurları vurgulayabileceğini iyi anlamış olmalıdır.

Hastanın Burun Ucunu Estetiği Seçmesinin En Yaygın Nedeni Nedir?

Elbette ucun burnun geri kalanına göre hacim veya izdüşümünün orantısızlığı, bu nedenle daha uyumlu bir şekil arayışı, hastanın burun ucunu düzeltmek için bir operasyon gerçekleştirmeyi seçmesine neden olur.

Burun Ucu Estetiği Hakkında Prosedürel Bilgiler

Burun Ucu Estetiğinde Yapılabilecek Müdahaleler Nelerdir?

Burun ucu estetiğinde, burun ucunu düzeltmeye yönelik müdahaleler kapalı teknikle veya açık teknikle olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Bu ikinci seçenek, kolumellada (iki burun deliğini ayıran o küçük deri köprüsü) küçük bir yara izi içerir; bu teknik, anatomik yapıları açığa çıkarma ve daha kalibre edilmiş düzeltmeler gerçekleştirme avantajına sahiptir ve genellikle daha karmaşık vakalar veya daha önce uçtan ameliyat geçirmiş olanlar için ayrılmıştır.

Burun ucunun sadece genişliği veya tam şekli ayarlanabilir mi?

Burun ucunun düzeltilmesi hem genişliğin azaltılmasını hem de şeklin değiştirilmesini içerebilir.

Burun ucundaki kusurları düzeltmek için hangi yöntemler (ameliyat işlemleri) kullanılır?

Burun ucunun modifikasyonları, alar kıkırdakların modellenmesi, fazlalıkların alınması (genişlik veya uzunluk), ipliklerle plikasyonlar veya kıkırdaklı dokuların yerleştirilmesiyle destek ve şekil verilmesi yoluyla elde edilir.

Burun ucunun düzeltilmesi için ameliyat hazırlığı

Ameliyat için doğru hazırlık nedir?

Burun ucu estetiği, burun ucu düzeltme ameliyatı en basit vakalarda lokal anestezi altında, daha karmaşık vakalarda ise lokal anestezi ve sedasyon altında yapılabilir. İlk durumda herhangi bir hazırlık gerekmez, ikinci durumda ise ameliyattan önceki saatlerde bir şeyler yememek ve içmemek gerekir.

Ameliyat öncesi konsültasyonda ele alınan konular nelerdir? Konsültasyonun hastaya maliyeti var mı?

Konsültasyon, sorunun değerlendirilmesi, hasta ile konuşulması, beklentilerinin ve gerçek cerrahi olasılıkların neler olduğunun anlaşılması için temel bir andır. Herhangi bir ameliyattan önce ve dolayısıyla burun ucunun düzeltilmesinden önce önemli bir aşamadır ve kesinlikle internetten, forumlardan veya başka bir şeyden alınan bilgilerle değiştirilemez. Tam da bu kadar önemli olduğu için ameliyat öncesi konsültasyon uzun sürebilir ve hasta nihayetinde kısmi rinoplasti ameliyatı ile ilgili yöntemler, olasılıklar ve olası komplikasyonlar hakkında net fikirlere sahip olacaktır. Herhangi bir uzman konsültasyonu gibi, hastaya bir maliyeti vardır.

Burun ucu düzeltme ameliyatından sonra hasta burun şeklini daha erken görebilecek mi? (ör. 3D olarak, vb.)

Bu yöntemin daha çok hasta ile etkileşime girme ve beklentilerinin ne olduğunu anlama işlevi olsa da bilgisayar simülasyonlarını göstermek mümkündür. Aslında simülasyonlar organizmanın kısmi rinoplastiye verdiği biyolojik tepkileri öngörmemektedir.

Burun ucunun boyutu ve şekli neye göre ve nasıl seçilecek?

Burun ucunun boyutu ve şekli klinik tabloya, hastanın isteklerine ve bu özel durumda ameliyatın sunabileceği olanaklara göre seçilecektir.

Bu genel anestezi altında yapılacak bir işlem midir?

Burun ucu düzeltme işlemi lokal anestezi altında, sedasyon altında ve nadiren genel anestezi altında yapılabilir.

Burun ucunu düzeltme ameliyatı nelerden oluşur? (uzunluk, prosedür, teknikler … daha önemli olan nedir?)

Burun ucu düzeltme ameliyatı genellikle yaklaşık 1 saat sürer ancak ameliyat süresi seçilen yönteme ve kıkırdak dokunun alınması ve yerleştirilmesi ihtiyacına göre belirlenir. Her durumda, süre önemli değil, en önemli şey, her bir vaka için en doğru tekniğin seçimidir.

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım