Kulak Burun Boğaz

Kulak Burun Boğaz

KBB olarak da adlandırılan “Kulak Kurun Boğaz”; kulak, burun ve boğaz rahatsızlıklarının teşhis ve tıbbi ve cerrahi tedavileriyle ilgili tıbbi uzmanlık alanıdır. Tedavi edilen durumlar arasında işitme kaybı, baş dönmesi, tat ve koku bozuklukları dahil burun ve sinüs hastalıkları, ses ve yutma bozuklukları, bademcik ve geniz eti bozuklukları, horlama ve uyku apnesi, tiroid ve paratiroid hastalığı ve baş ve boyun kanserleri yer alabilir.

Kulak burun boğaz, vücudun kulak, burun ve boğaz (KBB) bölgesindeki rahatsızlıklar ve durumlarla ilgilenen tıbbi uzmanlık alanı olarak sıklıkla ziyaret edilen bir birimdir. Bu vücut bölgeleriyle ilgili bir sorununuz varsa, doktorunuz sizi bir KBB uzmanına yönlendirebilir.

KBB Nedir?

KBB veya kulak burun boğaz uzmanı olarak da bilinen kulak, burun ve boğaz uzmanı, bir çok özel beceriye sahip bir doktordur. Bu alanda çalışanlar kulak, burun ve boğaz ile ilgili çok çeşitli rahatsızlıkları teşhis ve tedavi eder. KBB’ler akut durumları tedavi edebilir veya hem yetişkinlere hem de çocuklara hizmet vererek birinci basamakta çalışabilirler.

Bir durum şiddetli olduğunda, KBB doktoru nedenini belirler ve ardından birey için doğru tedavi yöntemini bulur. Kulak Burun Boğaz uzmanları ayrıca kontroller sağlar, ameliyatlar yapar ve kafa ile ilişkili birçok hastalığı test eder.

Kulak Burun Boğaz Cerrahisi

Doç. Dr. Baki Yılmaz KBB cerrahisi; kulak, burun ve boğaz rahatsızlıklarını tedavi etmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunar:

  • Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

  • Genizeti Bademcik Ameliyatı (Adenotonsillektomi)

  • Kulak Zarı Ameliyatı (Timpanoplasti)

  • Endoskopik Sinüs Cerrahisi ve Balon Sinusoplasti

  • Ventilasyon Tüpü Konulması ve Balon Tuboplasti

  • Septoplasti (Burun Kemik – Kıkırdak Eğriliği)

  • Konka Radyofrekans ve Konka Cerrahileri

  • Tiroid ve paratiroid cerrahisi

  • Ses cerrahisi

  • Burun ve paranazal sinüs tümör cerrahisi

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Nedir?

Kulak Burun Boğaz (KBB) en eski tıbbi uzmanlık alanıdır. Kulak burun boğaz uzmanları, Kulak, Burun, Boğaz (KBB) ve baş ve boyun ile ilgili yapıları hastalıkları ve rahatsızlıkları olan hastaların tıbbi ve cerrahi yönetimi ve tedavisi konusunda eğitimli doktorlardır. Genellikle KBB doktorları olarak adlandırılırlar.

Özel becerileri arasında sinüsler, gırtlak (ses kutusu), ağız boşluğu ve üst farenks (ağız ve boğaz) hastalıklarının yanı sıra boyun ve yüz yapılarının teşhisi ve tedavisi yer alır. Kulak burun boğaz uzmanları, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde birçok birinci basamak probleminin yanı sıra uzmanlığa özgü bozuklukları teşhis eder, tedavi eder ve yönetir.

Kulak Burun Boğaz Uzmanları Neleri Tedavi Eder?

Kulaklar. İşitme kaybı her on kişiden birini etkiliyor. Kulak burun boğaz uzmanlarının benzersiz alanı kulak rahatsızlıklarının tedavisidir. İşitme, kulak enfeksiyonları, denge bozuklukları, sinir ağrısı ve yüz ve kraniyal sinir bozukluklarının hem tıbbi hem de cerrahi tedavisi konusunda eğitimlidirler. Kulak burun boğaz uzmanları ayrıca dış ve iç kulağın konjenital (doğum) bozukluklarını da yönetir.

Burun. Her yıl yaklaşık 35 milyon insan kronik sinüzit geliştiriyor ve bu da onu en yaygın sağlık şikayetlerinden biri haline getiriyor. Burun boşluğu ve sinüslerin bakımı, kulak burun boğaz uzmanlarının birincil becerilerinden biridir. Nazal bölgenin yönetimi alerjileri ve koku alma duyusunu kapsar. Burundan nefes almak ve burnun görünümü de kulak burun boğaz uzmanlarının uzmanlık alanıdır.

Boğaz. İletişim (konuşma ve şarkı söyleme) ve yemek yemenin tümü bu hayati alanı içerir. Ayrıca kulak burun boğaz uzmanlarına özgü uzmanlık, ses ve yutma bozuklukları dahil olmak üzere gırtlak ve üst solunum-sindirim sistemi veya yemek borusu hastalıklarının yönetiminde uzmanlıktır.

Baş ve Boyun. Vücudun bu bölgesi görme, koku, işitme ve yüzü kontrol eden önemli sinirleri içerir. Baş ve boyun bölgesinde, kulak burun boğaz uzmanları, hem iyi huylu hem de kötü huylu (kanserli) tümörler, yüz travması ve yüz deformasyonları gibi bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için eğitilmiştir. Bu rahatsızlıklar için hem estetik hem de rekonstrüktif cerrahi yapıyoruz.

Kulak burun boğaz uzmanlarını kulak, burun, boğaz ve baş ve boyundaki ilgili yapıların bozukluklarını tedavi etmek için en uygun doktorlar yapan nedir?

Bu uzmanlar hem tıpta hem de cerrahide eğitim almış olmaları bakımından birçok hekimden farklıdır. Kulak burun boğaz uzmanlarının kulak, burun, boğaz veya baş/boyun cerrahisi gerektiğinde hastalarını başka doktorlara sevk etmesine gerek yoktur ve bu nedenle her bir hasta için en uygun bakımı sunabilirler.

Yedi Uzmanlık Alanında Tanı ve Tedavi

Otoloji/Nörotoloji : İşitme ve dengeyi etkileyen travma (yaralanma), kanser ve sinir yolu bozuklukları dahil kulak hastalıkları.

Örnekler: kulak enfeksiyonu; yüzücü kulağı, işitme kaybı, kulak, yüz veya boyun ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması.

Pediatrik Kulak Burun Boğaz : Baş ve boyunda doğum kusurları ve gelişimsel gecikmeler dahil olmak üzere özel KBB sorunları olan çocuklarda hastalıklar.

Örnekler: kulak enfeksiyonu, bademcik ve geniz eti enfeksiyonu, hava yolu sorunları, Down sendromu, astım ve alerji/sinüs hastalığı.

Baş ve Boyun : tiroid ve paratiroid dahil olmak üzere baş ve boyundaki kanserli ve kanserli olmayan tümörler.

Örnekler: boyunda veya tiroidde yumru, gırtlak kanseri.

Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi : Yüz ve boyun anormalliklerinin kozmetik, fonksiyonel ve rekonstrüktif cerrahi tedavisi.

Örnekler: septum eğriliği, cilt kanseri yüz ve boynun alınması ve rekonstrüksiyon, yüz germe, sarkık göz kapakları.

Rinoloji : burun ve sinüs bozuklukları.

Örnekler: sinüs bozukluğu, burun kanaması, burun tıkanıklığı, koku kaybı.

Laringoloji : ses ve yutma sorunları dahil olmak üzere boğaz bozuklukları.

Örnekler: boğaz ağrısı, ses kısıklığı, yutma bozukluğu, gastroözofageal reflü hastalığı.

Alerji : ilaçla tedavi, immünoterapi ve/veya polen, toz, küf, yiyecek ve kulak, burun ve boğazı etkileyen diğer hassasiyetlerden kaçınma.

Örnekler : saman nezlesi, mevsimsel ve sürekli rinit, kronik sinüzit, larenjit, boğaz ağrısı, orta kulak iltihabı, baş dönmesi.

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım