Burun Estetiği Yaptıranlar-3:’Nefes problemim tamamen çözüldü.’

burun estetiği yaptıranlar

Burun Estetiği Yaptıranlar’ın 3. bölümünde 1998 yılında burun estetiği ameliyatı yaptıran Ceren Sinanoğlu ile burun estetiğine dair kısa bir soru-cevap gerçekleştirdik

Neden burun estetik ameliyatı olma kararı aldınız? Burun estetiği olmadan önceki şikayetlerinizden ve psikolojinize olan etkisinden bahseder misiniz?

Burun iki taraftan da kapalıydı zaten yaşım 18 olunca ameliyat olacaktım. Her sekilde ağzım açık uyumaktan tonsilit sorunu nüksediyordu. Diğer sebebi ise burnum yüzüme göre büyük ve deviasyon sebebi ile eğriydi.
Aslında çok kötü değildi ancak yaptırdıktan sonra çok daha güzel oldu.

Ameliyat olduğunuz yıllarda burun estetiği ameliyatı bu kadar yaygın değildi. Üstelik estetik cerrahi şimdi olduğu kadar gelişmiş olmadığından başarı oranları görece daha düşüktü. Bu yüzden karar sürecinizde bir muamma yaşadınız mı? ‘Zaten burnum çok kötü de değil. Bu riski almaya değmez mi acaba’ gibi?

Yaşamadım. Annem ve babam doktor oldukları için galiba. Zaten ameliyatı yapan hekim de annemlerin sınıf arkadaşıymış.

O açıdan şanslıymışsınız. Ameliyat günü yaşadıklarınızı hatırlıyor musunuz? Duygularınızdan, düşüncelerinizden bahseder misiniz?

İlk defa ameliyat olduğum için aslında korktum. Fakat diazem iğne sonrası gayet neşeliydim. Ameliyat sonrası ilk defa narkoz aldığım için geç uyanmışım ve anne babam endişelenmiş.
Narkoz yan etki yaptı kustum vs. Ameliyattan sonra ilk defa aynaya baktığımda kendime inanamadım. Gözaltlarım mor-siyah arasıydı. Bu nasıl iyileşecek diye kaygılandım, ‘ben kendime ne yaptım?’ Ama bir kaç gün sonra tamponlar çıktı ve iyileşmem hızlandı, kaygım azaldı.

Yaşadığınız ağrılar, şişlikler ve morluklar bahsedildiği kadar korkutucu mu? Tedavi sürecindeki rutinlerinizi hatırlayabildiğiniz kadarı ile aktarabilir misiniz?

Eskiden gazlı bezden 1 metre uzunluğunda tamponlar vardı. Çıkarması çok acı vericiydi. Şimdiki silikon tamponlar artık onlar kadar acıtmıyor.
Tedavi sürecimde ise haftada bir doktor kontrolüne gidiyordum ve alçıyı çıkardıktan sonra bandaj yapmıştı. O kısımda acı, ağrı veya sancı yoktu.

Burundaki koruyucu kaplama çıkartılıp burnunuzu ilk gördüğünüz anı anlatabilir misiniz peki? Gerçi zaten çok da kötü olmayan bir burnum vardı demiştiniz, çok büyük mutluluk yaşamamışsınızdır belki ama yine de iyiye dair bir şeyler hissetmişsinizdir diye düşünüyorum.

Kaplama çıktığında burnum ödemliydi. Biraz şiş göründüğü için ben de tabii biraz hayal kırıklığına sebep olmuştu ama zamanla şişlikler gitti ve burnum çok güzel oldu.

Estetik açıdan evet, peki fonksiyonel açıdan beklentilerinizi karşıladı mı bu operasyon?

Evet nefes problemim tamamen çözüldü. Artık çok rahatım problem tekrar nüksetmediği için.

Ne güzel. Son olarak burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastalara tavsiyeleriniz nelerdir?

Burunlarından memnun değillerse en kısa süre içinde burun estetiği olsunlar. Ama kışın olsunlar sıcakta şişler zor iniyor.

Burun Estetiği Yaptıranlar Röportaj Serisi

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım