Mentoplasti

Çene Estetiği Ameliyatı (Mentoplasti)

Çene ve elmacık kemiği yeniden şekillendirme cerrahisi olarak da bilinen mentoplasti, kozmetik cerrahide giderek daha fazla talep gören müdahalelerdir.

Mentoplasti, yüzün ve kişinin görünüşünün uyumunu iyileştirerek çenenin şeklini ve boyutunu değiştirmenizi sağlar.

Daha doğrusu, çene estetiği ameliyatı şunları sağlar: 

  • aditif  mentoplasti yoluyla; katı silikon implantlar aracılığıyla çok küçük bir çenenin boyutlarını artırmak için;  

  • indirgeyici mentoplasti yoluyla; çok büyük veya çok geniş bir çene boyutunu azaltmak için.

Elmacık kemiklerinin estetik cerrahisi ise katı silikon implantlar veya kalıcı dolgu maddelerinin enjeksiyonu veya lipofilling ile malar bölgesinin (elmacık kemikleri) hacmini artırmanıza ve şeklini değiştirmenize olanak tanır.

Estetik Mentoplasti Neden Yapılır?

Çeşitli nedenlerle, ancak esas olarak hepsi tek bir noktaya yol açar: hastanın yüzüne daha uyumlu bir şekil vermek. Çenenin yapısını ve kendine özgü şeklini değiştirmek bazen yüze daha iyi bir estetik ilişki sağlamak için gerekli bir işlemdir: malar bölgesi ve çene bölgesi insan yüzünün temel bir estetik unsurunu, yani ağzı içerir. Daha vurgulu bir çene, yüzün toplam estetik kompleksini önemli ölçüde bozabilir. Profilin genel şeklini üç belirli noktanın belirlediğini hemen fark ederiz: alın, burun ve tam olarak çenenin birleşimi. Bu üç noktaya doğru uyumu vermek, uygun orantıları eski haline getirmek genellikle estetik tıbba ve plastik cerrahiye yönelen birçok hastanın arzusudur.

Mentoplasti, en yaygın estetik müdahalelerden biridir: belirgin formların değiştirilmesi hastanın kişiliğine en uygun dengenin aranması, en doğru seçimi temsil eder. Mentoplastinin amacı estetik ve psikolojik açıdan kişinin dinginliğini ve güvenini yeniden kazanmasına yardımcı olmaktır.

Müdahale Yapmak İçin Herhangi Bir Yaş Sınırlaması Var Mı?

Mentoplasti ameliyatı olmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur, ancak genellikle 15-16 yaşlarında meydana gelen kemik yapılarının gelişiminin sona ermesini beklemek tercih edilir.

Çene Estetik Cerrahisi ile Birlikte Başka Neler Yapılabilir?

Mentoplasti tek başına veya sıklıkla olduğu gibi yüz germe, rinoplasti, septorinoplasti veya diğer kozmetik cerrahi gibi diğer cerrahi tekniklerle birlikte yapılabilir.

Mentoplasti Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Çene ve elmacık kemiği şekillendirme ameliyatı nispeten basit bir cerrahi işlemdir.

Ameliyat, yüz şekillendirme konusunda deneyimli bir plastik cerrahi uzmanı tarafından ve lisanslı tesislerde yapıldığında sonuçlar genellikle çok iyidir. Bununla birlikte, komplikasyonların (kanama, enfeksiyon) nadir olduğu, ancak ameliyatın yetkili tesislerde bir plastik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi durumunda ortaya çıkabileceği ve kolayca çözülebileceği gerçek bir cerrahi işlemdir.

Komplikasyon riskinden kaçınmak için cerrahın ameliyattan önce ve sonra size vereceği tavsiye ve talimatları dikkatli bir şekilde takip etmeniz önemlidir.

Sigara içenler sigara kullanımını azaltmalıdır çünkü sigara içmek komplikasyon riskini artırabilir ve iyileşme gecikmelerine neden olabilir.

Çene Estetiği Ameliyatı Öncesi Muayene

Mentoplasti, kapsamlı bir uzman ziyareti gerektiren oldukça kişiselleştirilmiş müdahalelerdir.

İlk ziyaret sırasında cerrahın çene veya elmacık kemiklerinin şeklini ve boyutunu değerlendirmesi, çiğneme için herhangi bir estetik ve/veya fonksiyonel kusur olup olmadığını kontrol etmesi ve yüzünüzün şekli, profili ve estetiğinde olası harmonik değişiklikleri size göstermesi gerekecektir.

Bu düzeltmeler, yüzünüzün dijital fotoğraflarının bilgisayar ortamında işlenmesiyle görüntülenebilir.

Cerrahın ayrıca, ameliyatın nihai sonucunu etkileyebilecek herhangi bir değişikliği (yüksek tansiyon, pıhtılaşma veya yara izi sorunları gibi) ekarte etmek için sağlık durumunuzu değerlendirmesi gerekecektir.

Ziyaretin sonunda cerrah sizinle anlaşarak yüzünüzün fizyonomisine ve estetiğine en uygun çene veya elmacık kemikleri şeklini seçecek ve hacim artışı sağlamak istiyorsanız kullanmayı düşündüğünüz tekniğin türünü (dolgu maddeleri, lipofilling veya silikon implantlar vb.) size gösterecektir. 

Ameliyattan önce, ameliyat öncesi ve sonrası beslenme, ilaç, alkol ve sigara alımı ile ilgili özel talimatlar alacaksınız.

Mentoplasti için Ne Tür Anestezi Uygulanır?

Aditif veya indirgeyici mentoplasti, genellikle lokal anestezi altında sedasyon ile (yani uyanık ama rahatlamış ve ağrıya duyarsız olacaksınız) ve günübirlik hastane bazında yapılır. Bazen bu operasyonlar genel anestezi altında bir veya iki gece klinikte yatarak yapılabilir.

Çene Estetiği Ameliyatında Dikiş İzleri Görünür Mü?

Çene estetiği ameliyatında (mentoplasti) kesiler ağız boşluğunun içinde gizlendiği için kesinlikle görünmezdir. Mentoplasti söz konusu olduğunda, çene altındaki bölgede bir kesi kullanılabilir ve bu küçük bir yara izine yol açar, ancak bu çok belirgin değildir ve zamanla neredeyse görünmez hale gelir.

Mentoplasti Ne Kadar Sürer?

Mentoplasti operasyonu yaklaşık bir saat sürer, tamamen ağrısızdır ve operasyonu takip eden 12 saat boyunca gazlı bezle küçük bir pansuman ve tedavi edilen bölgeye buz uygulaması ile sonlanır.

Kalıcı dolgu maddeleri ile yapılan tedavi ise herhangi bir pansuman gerektirmeden birkaç dakika sürer.

Mentoplasti Ameliyatı Sonrası

Çene veya elmacık kemiklerinin estetik ameliyatını takip eden 48 saat içinde başınız dik olarak dinlenmeniz gerekecektir.

Üçüncü günden itibaren yorucu aktivitelerden, saunalardan, hamamlarından ve güneşe maruz kalmaktan kaçınarak normal bir hayata dönebilirsiniz.

İlk iki gün göz çevresinde, yanaklarda ve boyun çevresinde şişlik ve morluklar görülebilir.

Ameliyattan beş gün sonra cerrah pansumanı çıkaracak ve başlangıçta şişmiş ve ödemli olan yüzünüz gün geçtikçe ameliyattan önce kararlaştırılan uyumlu şekli alacaktır.

Bazı şişlikler, özellikle tedavi edilen bölgenin çevresinde veya çok sıcak içeceklerin alınmasını ve güneşe maruz kalmayı takiben birkaç hafta sürebilir (ikincisinden birkaç ay kaçınılmalıdır).

7-10 gün sonra aşırı yorucu değilse işinize devam edebilirsiniz.

Ameliyattan üç hafta sonra, spor da dahil olmak üzere tüm normal aktivitelerinize yavaş yavaş devam edeceksiniz.

İlk iki haftadan sonra fark edilebilir olan sonuca, operasyondan yaklaşık altı ay sonra kesin olarak ulaşılacaktır.

Dolgu ile yapılan tedavide sonuç daha çabuk olur ve ilk 3-4 gün ödem ve bazı küçük morluklar kalabilir.

Mentoplasti ile Ne Tür Bir Sonuç Alınabilir?

Çene ve elmacık kemiği şekillendirme ameliyatı genellikle çok iyi sonuçlar verir. Protez implantasyonu, lipofilling ve dolgu maddeleri ile elde edilebilecek estetik gelişme kalıcıdır.

Mentoplasti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Oldukça büyük bir burnum ve geri çekilmiş bir çenem var. Bilgisayarda olası sonucun grafiksel olarak detaylandırılmasını göstererek, mentoplasti ile ilişkili bir rinoplasti ameliyatı olmamı tavsiye ettiler. Bu tür grafik işlemenin güvenilirliği ne derecedir?

Burun ve çene cerrahisinde görüntü işleme çok kullanışlı ve güvenilirdir. Ancak unutulmamalıdır ki, estetik cerrahi kesin bir bilim değildir ve bilgisayarda hazırlanan sonuca %100 ulaşılması garanti edilemez.

Mentoplasti ameliyatının hangi yaşta yapılması tavsiye edilir?

Çene hacmini artırmak için ameliyat olmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur ancak genellikle 15-16 yaşları arasında meydana gelen kemik yapılarının gelişiminin bitmesinin beklenmesi tercih edilir.

Mentoplastide kesiler nerede yapılır?

Çıkıntılı bir çeneyi protezle büyütmek veya çıkıntılı bir çenenin hacmini azaltmak için yapılan kesiler ağız boşluğu içinde yapılır ve bu nedenle kesinlikle görünmezdir.

42 yaşındayım ve ne yazık ki profilimi çirkin yapan belirgin bir gıdıya sahibim. Bu kusuru gidermek için nasıl yapabilirim?

Genellikle gıdının varlığı, fazla yağ veya cilt dokusunun sarkmasına bağlıdır. İlk durumda küçük bir liposuction ile fazla yağlar aspire edilebilirken, ikinci durumda fazla deriyi ortadan kaldıracak ve çene bölgesine daha fazla ton kazandıracak boyun germe ameliyatı daha uygundur. Ancak bazen çıkıntı eksikliği, çenenin geri çekilmesine bağlı olabilir ve bu durum , ağız boşluğu içinden veya çene kıvrımının altından yapılan bir kesiden yerleştirilen bir protezin (mentoplasti) yerleştirilmesiyle düzeltilebilir.

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım