Kapalı Rinoplasti

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti, sadece burun deliklerindeki iç kesiler yoluyla burun profilinin yeniden şekillendirilmesini içeren ameliyat tekniğidir. Herhangi bir dış kesi yoktur ve sonuç olarak görünür hiçbir iz kalmaz.   Prosedür teknik olarak daha karmaşık olduğundan kapalı rinoplasti, daha fazla deneyim ve beceriye sahip  cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. 

Kliniğimizde, kapalı teknikle birçok burun modelleme işlemi yapılmaktadır. Estetik iyilik, görünür bir yara izi olmaması nedeniyle kesinlikle daha fazladır. Burnun hacimsel değişimi önemli olduğunda ve burun derisinin yeterince elastik olmaması durumunda, açık rinoplasti ile devam etmek ve buna bağlı olarak fazla dokuyu azaltmak gerekebilir.

Kapalı Rinoplasti – Yara İzi Olmadan Burun Estetiği

Kapalı rinoplasti tekniği, dışarıdan kesiler içermediği için görünür bir iz bırakmaz.  Sadece burun içinden kesiler yaparak ameliyatı gerçekleştirilir. Onlar aracılığıyla kemik ve kıkırdak yapısını modelleyerek burun piramidinin şeklini değiştirir. Çoğu durumda rinoplasti, burnun hacmini azaltmayı içerir. Kapalı rinoplasti uygulamak için burun derisinin morfolojik değişime uyum sağlayacak şekilde elastik olması önemlidir.

Kapalı Rinoplasti ve Anatomi

Burun bu teknikle modellendiğinde, anatomik yapıların görünürlüğü sınırlıdır ve bu nedenle cerrahın yüksek düzeyde bir ameliyat hassasiyeti ile ilerlemesi gerekecektir. Burun piramidinin burun deliklerinden modifiye edilmesi, burnun anatomisi hakkında özel bir bilgi birikimini ve şekli her yönden değiştirmek için etkili cerrahi mekanizmalar gerektirir.

Burun kabaca bir kemik yapı ve kıkırdaktan oluşur. Yüzün genel estetiği ile uyumlu bir burun “oluşturmak” için bunlarda yapılacak değişiklikler kesin ve spesifiktir. Burun estetiği, ameliyatın sonucu doğal olduğunda iyi bir şekilde yapılır.

Sonuçla İlgili Gerçekçi Beklentiler

Kapalı rinoplasti öncesi ve sonrası fotoğrafları gerçekten heyecan verici sonuçlar gösteriyor. Burun profilinin yüzün geri kalanıyla uyumlu hale getirilmesi amacı ile ameliyat tasarlanır ve uygulanır. Ameliyat öncesi tıbbi muayene sırasında aday hasta, burnun şekli ile ilgili fikrini ifade eder, cerrah, vakanın spesifik morfolojisi ile ilgili olarak ameliyat fizibilite aralığını gösterir. Proje, bu unsurların bir sentezidir ve sonuç, burnun özellikleri tarafından yönlendirilecektir.

Kapalı Rinoplasti Acıtır Mı?

Modern kapalı rinoplasti çok daha az invazivdir ve bu nedenle ameliyat sırasında veya sonrasında ağrı beklenmez. Gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde hastanın ağrı hissetmesi gerekmez. Sonuç olarak herhangi bir ağrı, enfeksiyon gibi olası bir komplikasyon olabileceğini akla getirmelidir. Ancak kapalı rinoplastide ağrılı bir his yaratabilecek komplikasyonlar son derece nadirdir.

Erkek rinoplastisi kadın rinoplastisinden farklı mıdır?

Burnun şekli ve boyutu, bir yüzün erkekliğini ve kadınlığını belirlemeye yardımcı olur (bu özelliklerin karşı cinslerdeki etkisini düşünün!) Erkek kapalı rinoplastisi, diğer ikisiyle iyi orantılı, düz, daha erkeksi bir burun elde etme eğilimindedir. Kadın prosedürü bunun yerine daha hassas bir sonucu hedefleyecek, gerekirse uca müdahale edecek ve özellikleri yumuşatmak için hafifçe yukarı doğru burnu yansıtacaktır. Cinsiyete ek olarak, diğer faktörler de dikkate alınır. Tasarım ve uygulama hastanın cinsiyetini dikkate almalıdır.

Kapalı Rinoplastide Burun Ne Kadar Süre Sonra İyileşir?

Modern cerrahi prosedür – cerrahi teknik ve anestezi türü sayesinde – bir zamanlar olduğundan çok daha az invazivdir. Bununla birlikte, bu tür tüm cerrahi müdahaleler bir miktar şişlik oluşumunu içerir. Kapalı rinoplastide ameliyat sonrası ödem bu nedenle kesinlikle normal kabul edilmelidir.  2 ila 3 hafta içinde şişliğin çoğu azalmış olacaktır. Tüm ödemin geri emilimi için birkaç ay beklemek gerekecek ve lokal drenaja yönelik hassas masajlar uygulayarak bunu kolaylaştırmak mümkün olabilir.

Kapalı Rinoplasti Avantajları

Ameliyat sonucunda hasta yüz yapısı ile uyumlu bir buruna sahip olacaktır. Ve kapalı rinoplastinin avantajı, tek bir müdahalede estetiğin yanı sıra burun yapısının işlevselliğinin birlikte veya ayrı ayrı ele alınabilmesidir. Buruna yapılacak iki küçük kesi sayesinde, deri yüzeyinde herhangi bir iz oluşmaz ve leke kalmaz.

Kapalı Rinoplasti Nasıl Yapılır?

ADIM 1 – ANESTEZİ

Ameliyat genel veya lokal anestezi ve/veya intravenöz sedasyon ile uygulanacaktır. 

2. ADIM – PROSEDÜR

Tekniğin türüne bağlı olarak, cerrahi çalışmaya başlamak için burun yapısında ilgili kesiler yapılacaktır. Bu genellikle 2 ila 3 saati kapsar; ayrıca düzeltilecek soruna bağlı olarak aşılabilir.

İç veya dış kesiler dikildikten sonra burnun korunması için ameliyattan 7 gün sonra çıkarılacak olan bir alçı yerleştirilecektir. Bu bandaj, burun dokularının ve kemiklerin yeni benimsenen şekilde hizalanmasına yardımcı olacaktır. Ve ilk muayeneniz sırasında bantlar ve ateller çıkarılacaktır.

Koruma kaldırıldığında, yeni burun yapısı hemen fark edilir, ancak bir miktar iltihap, tıkanıklık ve olası morarma olur. Travma günlerle yatışacaktır.

3. ADIM – SONUÇLAR

Kapalı rinoplastinin sonucu kalıcıdır ancak gerçek değişikliğin görülebilmesi için 8 ila 12 aylık bir süre gereklidir. Bununla birlikte, morluklar ve şişlikler sönerken aylar içinde kademeli olarak küçük ilerlemeler görülebilir.

Postoperatif Burun Cerrahisi

Kapalı rinoplasti sonrası hasta, uyurken ve olası kaza sonucu darbelerden korunmak için burun ateli takacaktır.  Burnunuzun içine de bir internal splint yerleştirilecek ve bu, hava yolunuzu temiz ve kabuksuz tutmak için bir iç atel görevi görecektir.

Yüzünüz şiştiğinde, cerrahınız şişmeyi en aza indirmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için soğuk kompresler önerecektir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün başınızı yüksekte ve nispeten hareketsiz tutmanız ve tam yatak istirahati almanız gerekebilir.

Kapalı Rinoplasti Ameliyatında Riskler Var Mıdır?

Diğer herhangi bir cerrahi prosedür gibi, kapalı rinoplasti de kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı olumsuz reaksiyonlar gibi riskler taşır. Burun ameliyatına özgü diğer olası riskler şunlardır:

  • Tekrarlayan burun kanamaları.

  • Septumun perforasyonu.

  • Devam edebilen ağrı, lekeler veya şişlik.

  • Burun deliklerinden nefes almada zorluk.

  • Burnun asimetrik bir görünüme sahip olma olasılığı.

  • Burun içinde veya çevresinde kalıcı uyuşukluk.

  • Burun tipinizle ilgili karmaşıklıklar ve anlaşmazlıklar.

  • Kötü bir burun ameliyatı sonucu ve ikincil bir ameliyat gerekmesi.

Kapalı Rinoplasti Düşünen Tüm Adaylar İçin Öneriler

Kapalı rinoplasti için kesiler burun deliklerinin içinden yapılır. Çünkü ele alınan vakalar daha az karmaşıktır ve gerekli prosedürü gerçekleştirmek için birkaç hafif iç kesi yeterlidir.

Kapalı rinoplasti sadece gelişimini tamamlamış burunlara yapılmalıdır; yani 16 veya 17 yaşını doldurmuş kişilerde, çünkü burnun büyümeyi ve kendini konumlandırmayı bitirdiği ortalama yaştır.

Gelişim tamamlanmadan ameliyat yapılırsa, devam eden büyüme ameliyatın sonucunu değiştirebilir ve potansiyel sorunlara ve komplikasyonlara neden olabilir. İkincil bir rinoplasti bile gerekebilir

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım