Burun Estetiği Hakkında Her Şey!

Burun estetiği ameliyatı, burun şeklinin veya boyutunun değiştirilmesi için yapılan bir plastik cerrahi prosedürüdür.
Baki Yılmaz, erkek burun estetiği

İçindekiler

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti), burun şeklinin veya boyutunun değiştirilmesi için yapılan bir plastik cerrahi prosedürüdür. 

Ameliyat, genellikle burun kökünün veya burun ucu boyutunun değiştirilmesi, burun kemerinin veya burun deliklerinin yeniden şekillendirilmesi gibi amaçlarla yapılabilir. 

Bu ameliyat genellikle anestezi altında yapılır ve birkaç saat sürebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları, birçok farklı teknik ve yaklaşım ile yapılabilir. Ancak, en yaygın olarak kullanılan teknikler şunlardır:

 1. Açık Teknik: Bu teknik, burun iç yüzeyine ve arka yüzeyine erişim sağlamak için burun iç yüzeyinde bir kesi açılmasını gerektirir. Bu teknik, burun iç yüzeyinde oluşan devamlı rahatsızlıkların düzeltilmesi veya burun iç yüzeyindeki kıkırdak doku kaybının telafi edilmesi için kullanılır.
 2. Kapalı Teknik: Bu teknik, burun iç yüzeyine ve arka yüzeyine erişim sağlamak için burun dış yüzeyinde küçük kesi açılmasını gerektirir. Bu teknik, burun ucunun daha ince ve daha estetik bir görünüm kazanmasını ve burun kökünün daha dar ve daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlar.
 3. Filler : Bu teknik, burun iç yüzeyinde kullanılan özel filler ile kıkırdak kaybının telafi edilmesi için kullanılır. Bu teknik, rinoplasti ameliyatlarını daha az invazif ve daha az ağrılı hale getirir.
Daha fazla bilgi için 
 
 
 
rhinoplasty in turkey burun estetiği

Burun Estetiği Ameliyatında Hangi Anestezi Türü Kullanılır?

Burun estetiği ameliyatları genellikle anestezi altında yapılır. Anestezi türleri, ameliyatın zorluğuna, cerrahın tercihine ve hastanın isteğine göre değişebilir. Anestezi türleri arasında:

 • Lokal anestezi: Bu tür anestezi, burun içi veya burun etrafına uygulanmış bir ilaç ile yapılır. Bu tür anestezi sadece burun bölgesini uyuşturur ve hasta ameliyat sırasında uyanık kalabilir.
 • Sedasyon anestezi: Bu tür anestezi, intravenöz olarak verilen bir ilaç ile yapılır. Bu ilaç hastayı rahatlatır ve uyutur, ancak hasta ameliyat sırasında uyanık kalabilir.
 • Genel anestezi: Bu tür anestezi, ilaçlar veya gazlar kullanılarak yapılır ve hasta ameliyat sırasında tamamen uyutulur.

Rinoplasti ameliyatı için kullanılan anestezi türü, cerrah ve anestezi uzmanı ile birlikte belirlenir ve hastanın ihtiyaçlarına, isteklerine ve sağlık durumuna göre seçilir.

erkek burun estetiği anestezi, male rhinoplasty burun estetiği

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti ameliyatı yaklaşık olarak şu sürece sahiptir:

Klinik Ziyareti

Doç. Dr. H. Baki Yılmaz hastayı muayene ederek rahatsızlığın kaynağı olan burundaki kusurları tespit eder. Burun ameliyatı ile elde edilebilecek sonuç ile hastanın beklentileri arasındaki uyum doğrulanmalıdır. Ameliyat tekniği, anestezi tipi, ameliyat sonrası özellikler, riskler ve olası komplikasyonlar detaylıca anlatılır.

turkey rhinoplasty package burun estetiği

Hasta Onayı

Rinoplasti olmaya karar verdiğinizde, yazılı olarak  müdahale için bilgilendirilmiş ve aydınlatılmış onam imzalamanız zorunludur.  Bu, hastanın yapılacak müdahale ile ilgili tüm bilgileri alması gerektiği anlamına gelir. Bunların arasında işlemin riskleri ve komplikasyonları , ameliyat sonrası ve beklenen sonuçlar yer almaktadır.

Klinik Testler

Doç. Dr. H. Baki Yılmaz tarafından ameliyat öncesinde bir takım testler istenebilir. Bu testler sağlık durumunun rinoplasti ile uyumluluğunu belgelendirmeyi amaçlayan testlerdir. Bu müdahale estetik nitelikte olduğundan, işlem ancak hasta önemli patolojiler göstermediğinde yapılabilir. Bu amaçla eksiksiz bir özel tıbbi öykü alınır.

Burun Estetiği Ameliyatına Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

 • Doktor talimatlarına uymak: Cerrahi öncesinde, doktor tarafından verilen talimatları dikkatli bir şekilde okumak ve uymak gerekir. Bu, sigara içmemeyi, ilaçların kullanımını, beslenme ve içme kısıtlamalarını ve diğer talimatları içerebilir.
 • Cerrahi işlem öncesi gerekli testleri yaptırmak: Cerrahi işlem öncesinde, doktor tarafından belirlenen testlerin yapılması gerekir. Bu, kan testleri, röntgenler ve diğer gerekli testleri içerebilir.
 • Cerrahi işlem günü için hazırlık yapmak: Cerrahi işlem günü, hasta daha önce belirlenen talimatlar doğrultusunda hazırlık yapmalıdır. Bu, giyeceklerin seçimi, yanında getireceklerin listesi, yolculuk planlarının yapılması gibi konuları içerebilir.

Hastanın Hastaneye Yatırılması

Hasta gece yarısından itibaren aç olarak (oruç gibi) hastaneye kabul edilmektedir. Ameliyat programı Doç.Dr. H. Baki Yılmaz tarafından tekrar onaylanır ve tıbbi muayeneler anestezist tarafından iki kez kontrol edilir. Hasta kendi odasında hazırlanır ve ardından ameliyathaneye transfer edilir.

Anestezi Protokolü

Doç. Dr. H. Baki Yılmaz’ın ameliyatınızı planladığı hastanelerde her türlü anesteziyi güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli teknoloji ve profesyonellikle donatılmış bir anestezi bölümü bulunmaktadır. Rinoplasti için anestezi tipinin seçimi büyük ölçüde hastanın durumuna ve gereksinimlerine bağlıdır. Prensip olarak, hemen iyileşmeye izin veren ve çok düşük bir invazivlik derecesine sahip olan genel “hafif” anestezi önerilir. Aksi takdirde sedasyon ile lokal anestezi altında burun estetiği yapmak da mümkündür.

Cerrahi Müdahale

Rinoplasti, cerrahın burun piramidine erişmesini sağlayacak burun deliklerinin içinde istenilen düzeltmenin türüne göre kesiler yaparak başlar. Burun delikleri içinde yapılan kesiler görülmez. Müdahale sonunda, iyileşmenin ilk günlerinde burnun şeklini desteklemek amacıyla küçük burun tamponları (silastik ve nefes almayı sağlayan splintler) ve dış atel (alçı) yerleştirilir.

burun estetiği

Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları, birçok farklı teknik ve yaklaşım ile yapılabilir. Bu ameliyatlar genellikle burun ucu, burun kökü ve burun iç yüzeyinde yapılabilir.

 1. Burun ucu estetiği: Bu ameliyat, burun ucunun daha ince ve daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlar. Bu ameliyat genellikle burun ucunun dikliği, genişliği veya eğriliklerinin düzeltilmesi için yapılır.
 2. Burun kökü estetiği: Bu ameliyat, burun kökünün daha dar ve daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlar. Bu ameliyat genellikle burun kökünün genişliği veya asimetrisinin düzeltilmesi için yapılır.
 3. Burun iç yüzey estetiği: Bu ameliyat, burun iç yüzeyinin daha doğal ve estetik bir görünüm kazanmasını sağlar. Bu ameliyat genellikle burun iç yüzeyinde oluşan devamlı rahatsızlıkların düzeltilmesi veya burun iç yüzeyindeki kıkırdak doku kaybının telafi edilmesi için yapılır.
 4. Burun kompleks estetiği: Bu ameliyat, burun ucu, burun kökü ve burun iç yüzeyinde birçok estetik değişikliklerin yapılmasını içerir.
 5. Burun estetiği fonksiyonel ameliyatlar : Bu ameliyatlar, burun iç yüzeyinde oluşan fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesi için yapılır. Örneğin; burun tıkanıklığı, burun iç yüzeyinde oluşan polip, burun iç yüzeyinde oluşan sinüzit gibi durumlar.

Bu çeşitler arasında her hastanın ihtiyacına göre karar verilir ve doktorunuz hangi çeşit rinoplasti ameliyatının sizin için en uygun olacağını size en iyi şekilde açıklayacaktır.

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon burun estetiği, önceki bir burun estetiği ameliyatı sonrasında yapılan bir burun estetiği ameliyatıdır. Bu ameliyat, önceki ameliyat sonrasında oluşan sorunları düzeltmek için yapılır. Revizyon rinoplasti, önceki ameliyat sonrasında oluşan sorunların çeşidine göre farklı teknikler kullanılabilir.

Revizyon burun estetiği, önceki ameliyatta oluşan sorunların ne kadar ciddi olduğuna ve nasıl düzeltileceğine göre değişebilir. 

Bu ameliyat, önceki ameliyatta oluşan sorunların düzeltilmesi için kullanılan teknikler arasında, burun iç yüzeyinin yeniden şekillendirilmesi, burun kökünün yeniden şekillendirilmesi, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi veya burun derisinin yeniden şekillendirilmesi gibi teknikler yer alabilir. 

Revizyon burun estetiği genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ve ameliyat süresi önceki ameliyatın kompleksliğine göre değişebilir.

Daha Fazla Bilgi İçin: Revizyon Burun Ameliyatı

Nasenkorrektur in der Türkei, revizyon burun ameliyatı revisions nasenkorrektur burun estetiği

Septoplasti Nedir?

Septoplasti(deviasyon), burun iç yüzeyinin düzeltilmesi amacıyla yapılan bir cerrahi müdahaledir. 

Bu ameliyat, burun iç yüzeyinde oluşan yerinden oynama veya doğuştan olan septum (burun iç yüzeyinde ayrımı sağlayan çatı) bozukluklarını düzeltmek için yapılır. Septoplasti, burun solunumunu düzgün hale getirmekte ve burun iç yüzeyindeki şişlikleri azaltmaktadır. 

Bu ameliyat genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ve ameliyat süresi ortalama olarak 2-3 saat arasındadır.

Daha Fazla Bilgi İçin: Deviasyon


Erkek Burun Estetiği

Erkeklerde burun estetiği ameliyatı, erkeklerin burunlarının şeklini, boyutunu veya özelliklerini değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. 

Bu ameliyat, genellikle erkeklerin burunlarının daha erkeksi veya daha profesyonel bir görünüm kazanmasını sağlamak amacıyla yapılır. Erkeklerde burun estetiği ameliyatı, genellikle anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi 2 ila 3 saat arasında değişebilir. 

Erkeklerde rinoplasti ameliyatı, genellikle rinoplasti olarak adlandırılır. Doktor seçiminde önemli olan ise, ameliyatı gerçekleştirecek doktorun alanında deneyimli ve uzman olmasıdır.

Daha Fazla Bilgi İçin: Erkek Burun Estetiği Hakkında Her Şey

burun estetiği yaptıranlar burun estetiği

Etnik Burun Estetiği Nedir?

Etnik burun estetiği, belirli bir etnik grup için uygun burun şeklinin elde edilmesi amacıyla yapılan bir burun estetiği ameliyatıdır. Bu ameliyat, genellikle Asyalı, Afrikalı veya Latin kökenli kişiler için yapılır. 

Etnik rinoplasti, kişinin doğal burun yapısını koruyarak, burnun daha uygun bir şekle getirilmesini amaçlar. Bu ameliyat, genellikle burun kökünden, burun ucuya kadar olan bölgede veya burun iç yüzeyinde yapılır. 

Etnik buruna operasyon, genellikle septoplasti, rinoplasti veya kombine bir yaklaşımla gerçekleştirilir.

Daha Fazla Bilgi İçin: Etnik Rinoplasti

etnik rinoplasti burun estetiği

Kalın Derili Burun Estetiği Nedir?

Kalın derili burun estetiği, burun derisinin kalın olduğu durumlarda yapılan bir burun estetiği ameliyatıdır.

Bu ameliyat, burun derisinin incelmesini ve burun şeklinin daha doğal ve estetik görünmesini sağlamak için yapılır. 

Bu ameliyat, burun kökünden, burun ucuya kadar olan bölgede veya burun iç yüzeyinde yapılabilir. Kalın deri rinoplastisi genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ve ameliyat süresi ortalama olarak 2-3 saat arasındadır.

Kemerli Burun Estetiği Nedir?

Kemerli burun estetiği (alar kıvrımı plasti) burun ucunun genişliğinin azaltılması amacıyla yapılan bir burun estetiği ameliyatıdır. 

Bu ameliyat, burun ucunun genişliğinin azaltılmasını sağlamak için burun ucunun her iki tarafındaki kemerlerin kısıtlanmasını içerir. 

Kemerli rinoplastinin ameliyat süresi ortalama olarak 2-3 saat arasındadır. Bu ameliyat genellikle lokal anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirilir. Kemerli burun estetiği, burun ucunun genişliğinin azaltılmasını sağlamak için kullanılır. Bu ameliyat, burun ucunun daha estetik ve doğal görünmesini sağlar.

Piezo Burun Estetiği Nedir?

Piezo burun estetiği, burun iç yüzeylerinde kullanılan bir cerrahi tekniktir. Bu teknikte, piezoelektrik cihazlar kullanılarak, burun kemiği ve kıkırdaklarının hassas bir şekilde kesilmesi ve şekillendirilmesi sağlanır. 

Bu sayede, burun estetiği ameliyatları sırasında daha az travma oluşur ve daha hızlı iyileşme sağlanır. Ayrıca, bu teknikte burun kemiği ve kıkırdaklarının doğal yapısına daha az zarar verilir.

Daha Fazla Bilgi İçin: Piezo Burun Estetiği Hakkında Her Şey

burun estetiği

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği, burun için estetik veya fonksiyonel değişiklikler yapmak için cerrahi olmayan yöntemleri kullanan bir tür estetik burun tedavisi olarak tanımlanır. 

Bu yöntemler arasında enjeksiyonlar, burun içinde kullanılan filler ve burun kıkırdağının düzeltilmesi için burun içinde kullanılan cihazlar gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında ameliyat için karar vermeyen veya ameliyat olmak istemeyen kişiler için uygun bir seçenek olarak kabul edilir. 

Ancak kalıcı çözümler içermediği için Dr. Baki Yılmaz ameliyatsız burun estetiğini danışanlarına tavsiye etmiyor ve uygulamasını yapmıyor. 

Burun Estetiğinde Kıkırdak Kullanımı

Burun estetiği ameliyatlarında kıkırdak kullanımı, burun iç yüzeyinde (endonazal) yapılan bir ameliyat tekniğidir. Bu teknikte burun iç yüzeyine doğal kıkırdak doku transplantasyonu yapılır. 

Bu sayede burun iç yüzeyindeki kıkırdak doku kaybının telafi edilmesi ve burun iç yüzeyinin daha doğal bir görünüm kazanması sağlanır. Kıkırdak kullanımı, burun ucu eğrilikleri, burun kökü genişliği, burun iç yüzeyindeki kıkırdak doku kaybı gibi durumlarda kullanılabilir.

Bu teknik uygulandığında, burun iç yüzeyinde birçok fayda sağlar, burun iç yüzeyinin daha doğal bir görünüm kazanması, burun iç yüzeyinde oluşabilecek hassasiyetlerin azaltılması, burun iç yüzeyinde oluşabilecek inflamasyonların önlenmesi, burun iç yüzeyinde oluşabilecek inflamasyonların azaltılması gibi faydalar sağlar.

Ancak, bu teknik uygulandığında ameliyat sonrası dönemde bazı riskleri de beraberinde getirir, ameliyat sonrası dönemde enfeksiyon, kanama, şişme, ağrı gibi riskler oluşabilir. Bu nedenle, rinoplasti ameliyatı için doğru doktor ve klinik seçimi yapmak önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Rinoplasti ameliyatı elbette bazı riskler taşır. Bunlar arasında şunlar yer alır:

 • Kanama: Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama olabilecektir.
 • Enfeksiyon: Ameliyat sonrası enfeksiyon oluşabilir.
 • Ağrı: Ameliyat sonrası ağrı oluşabilir.
 • İyileşme sorunları: Yara iyileşmesinde sorunlar oluşabilir veya yara için beklenmedik bir reaksiyon oluşabilir.
 • Burun tıkanması: Ameliyat sonrasında burun tıkanması oluşabilir.
 • Burun çekilmesi: Ameliyat sonrasında burun çekilmesi oluşabilir veya burun estetiği ameliyatı sonrası istenmeyen bir sonuç olarak burunun şekli veya boyutunda değişiklik oluşabilir.
 • Anestezi riskleri: Anestezi altında yapılan ameliyatlar genellikle bir dizi anestezi riski taşır.

Ayrıca rinoplasti ameliyatı sonrası kısa veya uzun dönemde cildin renginde değişiklikler, kızarıklık, döküntü gibi cilt sorunları olabilecektir.

Bu nedenle, burun estetiği ameliyatı hakkında doktorunuz ile konuşarak, ameliyatın potansiyel risklerini ve faydalarını dikkatli bir şekilde değerlendirmeniz önemlidir.

rhinoplasty in turkey başarısız burun estetiği failed rhinoplasty misslungene nasen op burun estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı Zor Bir Ameliyat mı?

Burun estetiği ameliyatları günümüzde zor operasyonlar değildir. Çünkü ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hastalar herhangi bir ağrı, sızı hissetmez.

Estetik burun ameliyatı yüzdeki deformitelere bağlı gerçekleştirildiyse, ameliyattan sonra bu deformiteler tamamen giderildiği için hasta ameliyattan son derece memnun bir şekilde ayrılır.

Bunların yanı sıra burun için fonksiyonları, burundan iyi nefes alınabilmesi de çok önemlidir. Estetik burun ameliyatlarında aynı zamanda burundan sağlıklı nefes alma da sağlandığı için hastalarda nefes alma ile ilgili herhangi bir konfor kaybı yaşanmaz.

Burun estetiği ameliyatlarından özellikle halk içinde söylenegelen tampon kullanımı nedeniyle çekinilebilir. Ama günümüzde artık silikon tamponlar kullanıldığı için burun tamponları da hastalar için bir sorun yaratmamaktadır.

Burun ameliyatından sonra 2. günde tamponlar alınır, hastalar rahat bir şekilde nefes alır; 5. veya 7. günde ise burun dikişleri alınır, burun alçısı çıkarılır.

Hastada ilk 3-5 gün içerisinde oluşan gözde morluklar, şişlikler ve ödem tamamen geçicidir ve 7. günün sonunda bunların tamamı geçer ve hasta tamamen iyileşir.

Günümüzde burun estetiği ameliyatları zor olmadığı için bir hastayı ameliyat ettikten sonra bunu tamamen izleyen, gelişmeleri gören yakınları iki hafta sonra ameliyat için doktora başvurmaktadırlar. Burun estetiği ameliyatlarından özellikle halk içinde söylenegelen tampon kullanımı nedeniyle çekinilebilir.

Ama günümüzde artık silikon tamponlar kullanıldığı için burun tamponları da hastalar için bir sorun yaratmamaktadır. Burun ameliyatından sonra 2. günde tamponlar alınır, hastalar rahat bir şekilde nefes alır; 5. veya 7. günde ise burun dikişleri alınır, burun alçısı çıkarılır.

Hastada ilk 3-5 gün içerisinde oluşan gözde morluklar, şişlikler ve ödem tamamen geçicidir ve 7. günün sonunda bunların tamamı geçer ve hasta tamamen iyileşir.

Günümüzde burun estetiği ameliyatları zor olmadığı için bir hastayı ameliyat ettikten sonra bunu tamamen izleyen, gelişmeleri gören yakınları iki hafta sonra ameliyat için doktora başvurmaktadırlar.

Burun Estetiği Ağrılı Bir Ameliyat Mı?

Burun estetiği ameliyatı, ağrı düzeyleri kişiden kişiye değişebilir. Ameliyat sonrası ağrı seviyesi, ameliyatın şekli ve bireyin ağrı toleransına göre değişebilir. genellikle ameliyat sonrası ağrı, yara bölgesinde hafif bir ağrı olarak tanımlanır ve ağrı kesici ilaçlar ile kolayca kontrol edilebilir.Ama ameliyat sonrası dönemde bazı kişilerde ağrı daha şiddetli olabilir.

Ayrıca ameliyat sonrası bandajlar kullanıldığı için burun ve göz çevresinde ağrı olabilecektir. Bu nedenle, doktorunuz ameliyat sonrası ağrı kontrolü için size uygun olan ağrı kesici ilaçları reçete edebilir veya diğer ağrı kontrol yöntemleri önerebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Olmanın Önündeki Engeller Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı olmanın önündeki engeller arasında şunlar yer alabilir:

 • Sağlık durumu: Kişinin genel sağlık durumu, özellikle de burun ve göz sağlığı açısından uygun olması gerekir. Örneğin, burun iltihapları olan kişilerde ameliyat yapılmaz.
 • Beklentiler: Kişinin ameliyat sonrası beklentileri gerçekçi olmalıdır. Ameliyat sonrası burunun tamamen simetrik olması veya herhangi bir özellikte olması beklentisi gerçekçi değildir.
 • Finansal sebepler: Ameliyatın maliyeti kişinin finansal durumuna göre önemli bir engell olabilir. Ayrıca, sağlık sigortası tarafından karşılanmayan bir ameliyat olması da önünde bir engel oluşturabilir.
 • Psikolojik sebepler: Kişinin ameliyat sonrası kendine olan güveni veya kendine olan güvensizliği, ameliyatın önünde bir engel oluşturabilir.rhinoplasty in turkey, turkey rhinoplasty package burun estetiği

Burun Estetiğinin Başarılı veya Başarısız Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yaşlara Göre Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı, genellikle ergenlik döneminin sonunda veya ergenlik döneminin bitiminde yapılır. Bu dönemde burun kemikleri ve cilt tamamen gelişmiştir ve burun estetiği ameliyatı sonrasında istenilen sonucun elde edilmesi daha kolaydır. 

Her yaş grubunda ameliyat sonrası dönemde kişinin sağlık durumu, genel sağlık durumu, ameliyatın yapılmasının sebebi ve kişinin ameliyat sonrası dönemde beklentileri gibi faktörler ameliyat için uygunluk kriterlerini belirler.

Erişkin dönemde yapılan burun estetiği ameliyatları genellikle, burunun şeklinin iyileştirilmesi, burun tıkanması, burun ucu eğrilikleri, burun kökü genişliği gibi nedenlerle yapılır. 

Ancak, yaşlı hastalarda ameliyat öncesi sağlık durumu ve genel sağlık durumu daha detaylı incelenmelidir.

erkek burun estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı Olmak İsteyen Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken 10 Madde 

 1. Burun estetiği ameliyatı için uygun olup olmadığınızı doktorunuzla konuşun.
 2. Ameliyatı gerçekleştirecek doktorunuzun yeterli tecrübeye sahip olduğundan emin olun.
 3. Ameliyatın ne süreceği, ne tür bir anestezi kullanılacağı ve ameliyatın sonrasındaki iyileşme sürecini detaylı olarak öğrenin.
 4. Burun estetiği ameliyatının maliyeti hakkında bilgi alın ve sigorta kapsamını kontrol edin.
 5. Ameliyat öncesi ve sonrası için gerekli olan tüm tıbbi önlemleri alın.
 6. Ameliyat sonrasında gerekli olan takip kontrollerini yaptırın.
 7. Ameliyat sonrasında gerekli olan bakımı yapın ve doktorunuzun verdiği talimatları harfiyen uygulayın.
 8. Ameliyat sonrasında oluşabilecek ağrıları doktorunuz tarafından verilen ağrı kesicilerle kontrol edin.
 9. Ameliyat sonrasında oluşabilecek şişlikleri ve morlukları doktorunuzun önerileri doğrultusunda azaltın.
 10. Ameliyat sonrasında oluşabilecek herhangi bir sorun durumunda hemen doktorunuza başvurun.

Burun Estetiği Ameliyatında Doğru Doktor Seçimi Nasıl Yapılır? 

Burun estetiği ameliyatı, plastik cerrahi alanında uzmanlaşmış bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Doğru doktor seçimi, ameliyat sonrası memnuniyetinizi ve sağlıklı bir iyileşme döneminizi etkileyebileceğinden önemlidir.

 1. Uzmanlık: Doktorunuzun plastik cerrahi ve burun estetiği konusunda uzmanlaşmış olması gerekir. Bu, onun tecrübesi, bilgisi ve becerileri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.
 2. Portföy: Doktorunuzun gerçekleştirdiği burun estetiği ameliyatlarının örneklerini incelemeniz ve sonuçlarını değerlendirmeniz faydalı olacaktır.
 3. Referanslar: Doktorunuzun diğer hastalarından referanslar almanız ve onların deneyimlerini dinlemeniz fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.
 4. İletişim: Doktorunuzla iyi bir iletişim kurmanız ve sorularınızı cevaplandırmasını sağlamanız önemlidir. Ayrıca, doktorunuzun ameliyat için belirlediği hedeflerinizi ve beklentilerinizi anlaması önemlidir.
 5. Konum: Ameliyat sonrası izleme ve takip için doktorunuzun konumunun uygun olması da önemlidir.
 6. Fiyat ve ödeme seçenekleri: Doktorunuzun fiyatlarını ve ödeme seçeneklerini araştırmak ve hangi sağlık sigortası kapsamındaki ödemelerin kabul edildiğini öğrenmek faydalı olabilir.
 7. Doktorunuzun ve ameliyat için kullanılacak olan tüm ekipmanların sterilite, kalite standartlarının yerine getirilip getirilmediğini araştırmak için sağlık kuruluşlarının kontrol raporlarını incelemek önemlidir.

Son olarak, doktorunuzun sizin için en uygun seçim olduğundan emin olmanız ve ameliyat için gerekli tüm bilgileri edindikten sonra karar vermeniz

Burun Estetiği Ameliyatı’nın İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı iyileşme süreci, bireyin genel sağlık durumuna, ameliyatın yapıldığı bölgenin büyüklüğüne ve ameliyatın yapılış şekline göre değişebilir. Ancak genel olarak iyileşme süreci şu şekilde olabilir:

 1. Ameliyat sonrası ilk günler: Ameliyat sonrasında burun içinde ve dışında şişlik ve morluklar oluşabilir. Ağrılı hissetmeniz normaldir ancak ağrı kesici verilerek kontrol edilir.
 2. İlk hafta: Şişlik ve morluklar azalır ancak hala belirgin olabilir. Ağrı azalır ancak hala var olabilir.
 3. İkinci hafta: Şişlik ve morluklar daha az belirgin hale gelir. Ağrı daha az olur.
 4. Üçüncü hafta: Şişlik ve morluklar daha az görünür hale gelir. Ağrı veya rahatsızlık hissi azalır.
 5. İlk ay: Şişlik ve morluklar tamamen kaybolur ve burun iyileşmeye başlar. Ağrı veya rahatsızlık hissi tamamen ortadan kalkar.
 6. İlk 3 ay: Burun iyileşme süreci devam eder ve burunun yeni şekli ortaya çıkar.
 7. Sonraki dönem: Burun iyileşme süreci tamamlanır ve burunun yeni şekli kalıcı hale gelir.

Ancak her bireyin iyileşme süreci farklı olabilir ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda iyileşme sürecinizi izlemelisiniz.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim

burun estetiği sonrası ay ay değişim, Rhinoplasty Swelling and Healing, male rhinoplasty, erkek burun estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Burun estetiği ameliyatı fiyatları, ülke, şehir, doktor, kullanılan malzeme ve ameliyatın büyüklüğü gibi faktörlere göre değişebilir. Ayrıca, ameliyatın yapılacağı özel hastanenin de fiyatları etkileyebilir. 

En güncel ve doğru bilgiyi kliniğimizle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Değişiklik Gösterir?

 1. Ameliyat tekniği: Farklı burun estetiği teknikleri farklı maliyetlere sahiptir. Örneğin, kıkırdak kullanılan burun estetiği ameliyatı daha pahalı olabilir çünkü diğerlerine nazaran daha zor bir operasyon türüdür.
 2. Operasyon süresi: Uzun bir operasyon daha yüksek maliyetlere neden olabilir.
 3. Burun estetiği ameliyatının zorluk derecesi fiyatı etkileyebilir.
 4. Hastanın özel istekleri (örneğin özel tasarım) fiyatı etkileyebilir.
 5. Revizyon burun estetiği için fiyatlar daha yüksek olabilir.
 6. Etnik burun estetiği fiyatları da diğer türlerden farklı olabilir.
 7. Kalın derili burun estetiği için fiyatlar daha yüksek olabilir.
 8. Kemerli burun estetiği fiyatları diğer türlerden daha yüksek olabilir.
 9. Septoplasti için fiyatlar burun estetiği fiyatlarından daha düşük olabilir.
 10. Ameliyatsız burun estetiği için fiyatlar daha düşük olabilir.
 11. Doktorların tecrübe ve uzmanlık düzeyine göre fiyatlar değişebilir.
 12. Her hastanın ihtiyacı farklı olduğu için fiyatlar kişiye özel olarak belirlenir.
 13. Sigorta kapsamı veya promosyonlar gibi faktörlere göre fiyatlar değişebilir.

Burun Estetiğini Sigorta Karşılar Mı?

Burun estetiği ameliyatı, genellikle estetik bir ameliyat olarak kabul edilir ve sağlık sigortası tarafından karşılanmaz. Ancak, rinoplasti ameliyatı gerektiğinde, burun için fonksiyonel bir problemi çözmek için yapılırsa, bazı sağlık sigortası şirketleri bunun bir parçası olarak kabul edebilir ve karşılamak için ödeme yapabilir. Öncelikle, sigorta şirketinizle ameliyatın kapsamını ve ödeme seçeneklerini kontrol etmeniz önemlidir. Ayrıca, burun estetiği ameliyatı için yapılan ödemelerde ayrıca ek masraflar olabileceğinden, doktorunuz ile ön ödeme veya taksit seçeneklerini konuşmanız önemlidir.

rhinoplasty in turkey burun estetiği

Sık Sorulan Sorular

Burun estetiği, burun şeklinin ve boyutunun değiştirilmesini içeren bir estetik cerrahi prosedür.

Burun estetiği, burun şeklinin düzgün olmaması, burun deliklerinin büyük veya küçük olması gibi estetik veya fonksiyonel sorunlar için yapılır.

Burun estetiği ameliyatları genellikle plastik cerrahlar veya kulak burun boğaz cerrahları tarafından yapılır.

Genellikle lokal anestezi veya genel anestezi kullanılır.

Burun estetiği ameliyatları genellikle 2-3 saat arası sürer.

İyileşme süreci ameliyattan sonraki ilk 6 ay’ı kapsar.

İşe dönme süresi genellikle 2-3 hafta arasıdır.

Genellikle ameliyatın günü hastanede kalınır.

Burun estetiği ameliyatı fiyatları, ülke, şehir, doktor, kullanılan malzeme ve ameliyatın büyüklüğü gibi faktörlere göre değişebilir. Ayrıca, ameliyatın yapılacağı özel hastanenin de fiyatları etkileyebilir. 

Sigorta genellikle estetik ameliyatları karşılamaz.

Septoplasti, rinoplasti, etnik burun estetiği gibi çeşitleri var.

Doktor seçimi, ameliyatın büyüklüğü, iyileşme süreci gibi konular dikkat edilmelidir.

Burun estetiği Öncesi sonrası Fotoğrafları

Daha fazlası IG'da!

Burun Estetiği Yaptıranlar Röportaj Serisi

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım