Piezo Burun Estetiği Hakkında Her Şey

Piezoelektrik cihaz, yumuşak dokulara zarar vermeden kemikler ve sert kıkırdak üzerinde seçici olarak hareket etme özelliğine sahiptir.
piezo burun estetiği

Piezo Burun Estetiği

Burun estetiği(rinoplasti)’nde cerrahlar ilk zamanlar mekanik aletler kullanarak operasyonlarını gerçekleştirirdi: testereler, keskiler ve törpüler… 

Yıllar geçti, teknoloji gelişti ve bu aletler burnun çevresindeki yumuşak dokulara verilen hasarı en aza indirecek şekilde evrildi. Teknoloji bu noktalara gelmeden önce burun estetiği ameliyatlarındaki hassasiyet eksikliği ve buna bağlı kontrol edilemeyen burun kemiklerinin kırık hatları daha hassas cerrahi aletler için bir arayışa yol açtı. 

Sonrasında bu manuel aletlerin sınırlamalarının üstesinden gelmek için pistonlu, başlıklı ve elektrikli aletler geliştirildi. Güç destekli törpüler, frezeler ve testereler özellikle rinoplasti cerrahisinde daha iyi sonuçlara ulaşılmak için kullanılmıştır. 

Her ne kadar daha teknik sonuçlara ulaşılsa da artan masraf, uzayan ameliyat süreleri ve yumuşak doku yaralanması riski daha teknolojik ve daha uygun çözümler için burun estetiği cerrahisini harekete geçirmiştir.

2000 yılında geliştirilerek Ağız ve Çene cerrahisinde güvenle kullanılmaya başlayan ‘Ultrasonik Piezo Tekniği’ Massimo Robiony tarafından ilk defa 2004 yılında Burun Estetiği Cerrahisinde kullanıldı. Bu içerikte Piezo burun estetiği hakkında merak edilenleri okuyacaksınız.

 

İçindekiler

Piezo Burun Estetiği Nedir?

Son zamanlarda, burun estetiği cerrahları piezoelektrikle çalışan ultrasonik aletler kullanmaya başladılar. Bu cihazlar yumuşak doku hasarını en aza indirir, çünkü kemiği kesmek için 25 ila 29 kHz’lik bir frekans kullanılır. Ancak sinirsel ve damarlı dokuları kesmek için 50 kHz’den daha büyük bir frekans gereklidir. Piezoelektrik cihaz, yumuşak dokulara zarar vermeden kemikler ve sert kıkırdak üzerinde seçici olarak hareket etme özelliğine sahiptir. Burun estetiği cerrahları deri, mukoza ve kıkırdak gibi dayanıksız dokulara hasar vermeden burun kemiğini rahatlıkla kesebilmektedirler. Hepsinden önemlisi, Piezoelektrik cihaz tarafından oluşturulan burundaki kırık çizgileri operasyon için çok sağlıklıdır ve geleneksel aletlerde karşılaşılan kırık çizgilerinin yayılma riskini ortadan kaldırır.

piezo burun estetiği

Piezo Burun Estetiğinin Avantajları

Piezo tekniği ile yapılan operasyonlarda burun kemiği, geleneksel yöntemlerdeki gibi kırılarak değil de kesilerek işlenmektedir. Bu kesme işlemi ulaşılmak istenen sonuca hem daha başarılı bir şekilde ulaşılmasını sağlamakta hem de kemikte istenmeyen tahribatı önlemektedir.

Piezoelektrik cihaz burun kemiğini çevreleyen sinir, damar, kıkırdak ve kaslara işlemediği için hastanın yüzünde tahribata yol açmamakta bundan dolayı da operasyondan sonraki süreçte hastanın yüzünde daha az şişlik ve morluk meydana gelmektedir.

İyileşme süreci piezo tekniği kullanılmayan burun estetiği ameliyatlarına göre daha kısadır.

Piezo Tekniği Hangi Hastalar İçindir?

Burnundaki estetik ve fonksiyonel rahatsızlıklardan şikayetçi herkes Piezo tekniğinden bağımsız olarak burun estetiği ameliyatı için uygundur. Tabi bazı hastalar şişlik ve morluklara karşı çok hassas oldukları için -cilt ve yapı olarak Piezo tekniğine uyumlu olan hastalar- daha uygundurlar.

Piezo Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Piezo tekniği ile yapılan burun estetiği operasyonundan sonra şişlikler ve morluklar 2 hafta içinde kaybolur. Bu 2 hafta içinde ağrı nöbetleri ve sancılar hissedilebilir. Bunlarda çok kısa süre içinde yok olacaklardır. Silikon tamponlar da 5 gün içinde çıkarıldıktan sonra hastalar rahata kavuşacaklardır. Daha detaylı bilgi için Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

piezo burun estetiği

Piezo Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiğinde ameliyatında fiyatlar burnun yapısına ve sahip olduğu komplikasyonlara göre değişiklik göstermektedir. Görüntülü muayene olarak hangi tedavi yöntemine ihtiyacınız olduğunu ve operasyonunuzun maliyetini öğrenin!

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım