Neden Rinoplasti Yaptırmalısınız

Neden Rinoplasti Yaptırmalısınız?

Burun yüzünüzün temel taşıdır. Şekli, boyutu ve konumu ile burnunuz ya ışıltılı gülümsemenizi ve parlak gözlerinizi tamamlayabilir ya da diğer özelliklerinizden dikkatinizi dağıtabilir. İkinci kategoriye girdiğini düşünenler için bir plastik cerrahi yardımcı olabilir.

Kendinize “ Burun ameliyatı olmalı mıyım? ” diye soruyorsanız, okumaya devam edin. İnsanların burunlarını değiştirmek istemelerinin en yaygın nedenlerini, bir yüz plastik cerrahının neler yapabileceğini ve bilmeniz gereken diğer her şeyi gözden geçireceğiz.

Rinoplasti Nedir?

Daha çok burun estetiği olarak bilinen rinoplasti, burnun cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesidir. Yeni bir şekil ve boyut elde etmek için burun kıkırdağının ve/veya kemiklerinin değiştirilmesini içerir. Septum deviasyonu gibi fonksiyonel bir burun problemi olanlar için nefes alma sorunlarını da çözebilir.

Yüz plastik cerrahları, rinoplasti konusunda en fazla deneyime sahiptir. Hiçbir iki burun aynı değildir ve iki burun estetiği de aynı değildir. Bir cerrah size rinoplastinin kolay olduğunu söylerse, bu bir tehlike işaretidir; en deneyimli olanlar bile, prosedüre hala inanılmaz derecede karmaşık ve nüanslı olarak saygı duyuyor.

Neden Burun Ameliyatı Olmalısınız?

Yüz uyumu kavramı, kozmetik rinoplastilerin büyük çoğunluğunun arkasındaki en büyük motive edici faktördür. Tüm özelliklerinizin birbiriyle orantılı olarak dengeli olması gerektiği fikridir. Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen birçok kişi, burunlarının dikkati dağıttığını düşündükleri veya diğer yüz özelliklerinin dengesini bozduğu için bunu yapar. Burnunuzun yüzünüzü tamamladığını mı, yoksa ondan uzaklaştığını mı düşünüyorsunuz?

Yüzünüzün, özellikle de burnunuzun görünümünü değiştirmek, özgüveninizi artırabilir. Burun, merkezi konumu nedeniyle hiç de küçük olmayan yüzün en belirgin özelliklerinden biridir. 

Burun estetiğinin sizin için doğru olup olmadığına karar verirken, burnunuzla ilgili sevmediğiniz veya diğer özelliklerinizden olumsuz etkilendiğini hissettiğiniz şeyleri belirlemek önemlidir. 

Bir rinoplasti ile nelerin değiştirilebileceğine dair bazı örnekler şunlardır:

  • Çarpık burun köprüsü veya burun delikleri

  • Köprüde büyük bir kambur

  • Büyük kambur görünümü veren derin yarıçap

  • Büyük veya şişkin bir uç veya keskin bir açıda olan uç

  • Burun ucunda kırışıklık

  • Aşırı belirgin veya çok küçük bir burun

Ayrıca, burnunuzdan veya yüzünüzde asla rahat durmayan gözlüklerden nefes almakta güçlük çekiyorsanız, rinoplasti bu sorunları düzeltmeye yardımcı olabilir.

Rinoplasti Süreci

Rinoplasti üç bölümden oluşur: konsültasyon, operasyon ve iyileşme dönemi. Burun estetiğinin sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız, tüm sürecin neleri kapsadığını düşünmek faydalı olacaktır.

1. Konsültasyon

Bu aşamada, ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını belirlemek ve neyi başarmayı umduğunuzu belirlemek için yüz plastik cerrahınızla konuşacaksınız. Bu aynı zamanda cerrahı tanımak için bir şanstır.

Burun estetiği yüzünüze uyacak şekilde özelleştirilmelidir. Yüzünüzün şekli, çene pozisyonunuz ve gözlerinizin, yanaklarınızın ve alnınızın genişliği, yüzünüze en uygun burnun türünü belirler. İyi bir yüz plastik cerrahı, size özel olarak hazırlanmış bir plan geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır. 

Plastik cerrahınız tıbbi geçmişinizi inceleyecek, gerekli tetkik ve tetkikleri yapacak ve nasıl bir şekil istediğinizi sizinle konuşacaktır. Doç. Dr. Baki Yılmaz’ın kliniğinde, genel yüz uyumunuzu değerlendirecek ve özelliklerinizde neyin işe yaradığını bulmak için sizinle çalışacağız. Ayrıca ameliyat sonrası iyileşme aşamasında neler bekleyeceğinizi de öğreneceksiniz.

2. Operasyon

İlk olarak, anestezi altında uyutulacaksınız. Ameliyatın kendisi, burnunuzun derisinin altındaki kıkırdak ve kemiğin değiştirilmesini kapsar. Septumunuzda sapma varsa, düzeltilecektir. Bu süreç kulağa korkutucu gelebilir, ancak Doç. Dr. Baki Yılmaz burnunuzun anatomisi hakkında derin bir anlayışa sahiptir.

İşlem tamamlandıktan sonra anesteziden uyanırken profesyonel sağlık personeli yanınızda olacaktır. İyileşmeniz sırasında ne yapmanız (ve yapmamanız) konusunda size hatırlatılacaktır. İşlemle aynı gün eve gideceksiniz.

3. İyileşme Dönemi

Ertesi gün, muhtemelen tıkanıklık hissedeceksiniz, ancak şiddetli bir ağrı yaşamamalısınız. Başlangıçta mümkün olduğunca dinlenmek ve burnunuza dokunmaktan kaçınmak en iyisidir.

Sadece birkaç hafta sonra, egzersiz aktiviteleri de dahil olmak üzere yavaş yavaş normal hayata dönebileceksiniz. Tam rinoplasti iyileşmesi genellikle tam bir yıl kadar sürer. 

İşlem sonrası günlük hayatın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz, ancak özellikle ameliyattan sonraki ilk hafta kendinizi zorlamayın.

Risk Hususları

Her türlü cerrahi, kozmetik veya başka türlü, bazı komplikasyon potansiyeli içerir. Özellikle burun ameliyatlarında şişlikler düzeldikçe problemler ortaya çıkabilir. 

Rinoplasti Yaptırmaya Karar Vermek

Eldeki asıl soruya dönelim: Burun estetiği (rinoplasti) yaptırmalı mısınız?

Bu harika bir soru ve sadece kendiniz cevaplayabilirsiniz. Bir süredir kendinize bu soruyu soruyorsanız, olasılığı daha fazla takip etmenin zamanı gelmiş olabilir. Bir sonraki adımınız, sertifikalı ve deneyimli bir rinoplasti cerrahına danışmak olmalıdır. Bir konsültasyon, nihayet bir burun estetiğinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize ve ne tür bir sonucun mümkün olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Yüz uyumunuzu düşünün. Burnunuzun yüzünüzün geri kalanıyla nasıl bir ilişkisi var? Gözleriniz ve gülümsemeniz gibi diğer özelliklerinizi burnunuzu küçülterek öne çıkarmak ister misiniz? Bir rinoplasti sadece burnu yeniden şekillendirebilir – ancak çoğu zaman tüm yüzünüzü değiştirebilir.

Burun Estetiği Mi İstiyorsunuz? En İyisinden Başka Hiçbir Şeye Razı Olmayın.

Her burun benzersizdir, bu nedenle size kişiselleştirilmiş bakım ve özen gösterebilecek birini seçmek önemlidir. Rinoplasti gerçekleştirme konusunda onlarca yıllık deneyime sahip olan Doç. Dr. Baki Yılmaz, her yeni vakayı aynı saygı ve detaylara gösterilen özenle tedavi etmeye devam ediyor. Doç. Dr. Baki Yılmaz ile iletişime geçerek bir konsültasyon planlamak için – ve rinoplasti cerrahının görünüşünüze olan güveniniz için neler yapabileceğini öğrenin.

İster kararınızı vermiş olun, ister sadece daha fazla bilgi isteyin, deneyimli bir rinoplasti cerrahına danıştığınızdan emin olun. İlk önce doğru seçimi yapmak en iyisidir.

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım