Erkek Burun Estetiği Hakkında Her Şey

Burun estetiği kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de gereklilikle veya estetik amaçlı gerçekleştirilen bir ameliyattır. Erkekler de yüzünün oranlarına uygun bir buruna sahip olmayabilir veya geçirilen bir kaza, alınan bir darbe sonucu burunlarının şekli ve işlevi bozulabilir.
erkek burun estetiği, male rhinoplasty

Erkeklerde burun estetiği ameliyatına olan talep her geçen yıl artmaktadır. Tabi bu durum doğal olarak ‘erkeklerde ideal burun estetiği nasıl olmalıdır’, ‘en iyi erkek burun estetiği doktoru kimdir’, ‘erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasındaki farklar nelerdir’ gibi soruların sorulmasına neden olmaktadır. Ortaya çıkmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala çığ gibi büyüyen sosyal medyanın etkisiyle kadınlar kadar erkekler de dış görünüşlerine verdiği önemi artırmaktadır. Yakışıklı veya güzel bir yüze, estetik bir fiziğe sahip olmak sosyal hayatın, iş hayatının ve yüksek benlik saygısının vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir.

Tabi, erkeklerin burun estetiği ameliyatı olmak istemelerinin bir diğer önemli sebebi de kadınlara nazaran daha fazla travmaya uğramaları ve burunlarıyla ilgili çeşitli sağlık problemleri yaşamalarıdır. Buruna alınan darbeler burnun şeklini bozabildiği kadar fonksiyonel işlevlerini de bozabilir. Bu nedenle erkek burun estetiğinin amacı sadece görüntünün güzelleştirmesi değil bununla birlikte yaşanan sağlık problemini ortadan kaldırmaktır.

İçindekiler

Erkek Burun Estetiği Nedir?

erkek burun estetiği Burun estetiği kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de gereklilikle veya estetik amaçlı gerçekleştirilen bir ameliyattır. Erkekler de yüzünün oranlarına uygun bir buruna sahip olmayabilir veya geçirilen bir kaza, alınan bir darbe sonucu burunlarının şekli ve işlevi bozulabilir. Bu satırları okuyorsanız eğer çok yüksek ihtimalle siz de bu problemlerden muzdaripsiniz ama endişe etmeyin. Bu makalemizde erkek burun estetiği ile ilgili aklınızdaki bütün sorulara cevap bulacaksınız. Öte yandan bu problemleri ortadan kaldırmak için yapılan en sağlıklı burun estetiği ameliyatıdır. Çeşitli dolgu malzemeleri ile buruna ve çevresine yapılan enjeksiyon işlemleri burnun sağlık problemini ortadan kaldırmadığı gibi kalıcığa da sahip değildir. Bu sebeple Doç. Dr. Baki Yılmaz burun estetiği dolgusu işlemini gerçekleştirmiyor ve tavsiye etmiyor.

Erkekler Hangi Durumlarda Burun Estetiği Yaptırır?

Burun estetiği ameliyatı genelde estetik bir görünüm kazanmak için tercih edilse de solunum problemleri yaşayanlar için de yapılan bir ameliyat türüdür. Genelde solunum sıkıntısı yaşayan erkekler, bu sorunun giderilmesi sırasında estetik kusurlara da çözüm bulunmasını tercih eder. Burun estetiği ameliyatında en önemli amaçlardan biri ameliyat olan kişinin yüz hatları ile uyumlu bir sonuç ortaya çıkarmaktır. Ameliyat sonrasında hastanın beklentisine uygun sonuç çıkartmak da burun estetiği ameliyatının diğer önemli amacıdır. Bu yüzden burun estetiği ameliyatını, alanında yetkin ve tecrübe sahibi bir cerraha bırakmak, ameliyat öncesi etraflıca muayene yaptırmak son derece önem arz eder.

Erkek ve Kadın Burun Estetiğinin Farkları Nelerdir?

Erkek burun estetiği, kadınlara yapılan burun estetiği ameliyatına göre birtakım farklılıklar içerir. Farklılıkların en büyük sebebi erkek burnunun yapısıdır. Erkek burnunda kadınlardaki gibi kalkık ve kavisli bir burun yapısının oluşturulması yüze kadınsı bir ifade kazandırır. İşte bu yüzden erkek burnunda olması gereken yapı burun ucunun kıvrık olmaması, burnun sırt kısmı ise düz olmalıdır. erkek burun estetiği Kadınlar daha efeminen bir yapıyı burunlarında görmek isterlerken, erkekler daha maskülen yani daha iri ve daha düz bir burnu tercih ederler. Kadınlar genellikle burunlarını kayak pisti gibi hafif eğimli yaptırmak isterlerken ve erkekler de Londra asfaltı gibi daha düz bir burun estetiği sonucu görmek isterler. Kadınların burun uçları yüz hatlarına uyumlu olarak sivriltilmeye müsaitken erkeklerin burun uçları daha geniş olmaya müsaittir ve erkekler burun kenarlarının daha yapılı olmasını isterler. erkek burun estetiği Burun estetiği ameliyatı sonrası kadınların göz hatları burun gövdeleri ile oranlandığında burun gövdesinin en üst kısmı çenelerinin ortalama yarım cm önüne denk gelirken erkeklerin yüz hatları gereği bu nokta çene ile aynı hizadadır. Bu oranlama erkek burun estetiğinde önemli ayrıntılarından biridir. erkek burun estetiği Kadınlarda burun ve üst dudak arasındaki açı 95° ile 105° arasında iken bu açı erkeklerde 90° ile 95° arasındadır. erkek burun estetiği Burun estetiği olduğunu belli etmemek isteyen erkekler burun sırtının tam düzgün olmasındansa hafif çıkıntılı kalmasını tercih ederler. Böylece burun hem estetik görünecek hem de burnu gören kişide ‘ameliyat görmemiş burun’ hissi uyandıracaktır. Erkek burun estetiği ameliyatı erkeklerin derilerinin kadınlara nazaran görece daha kalın ve yağlı olmasından dolayı ince işçilik isteyen bir operasyondur ve kadın burun estetiğine göre daha zorlu bir uygulamadır. Operasyon sonrasında erkeğin yüz hatlarıyla uyuşmayan, kadınsı bir sonucun ortaya çıkmaması için alanında uzman ve tecrübe sahibi bir cerraha başvurmanız sizi boş yere harcayacağınız paradan, kaybedeceğiniz zamandan ve bozuk psikolojiden kurtarır.

Kalın Derili ve Yağlı Burun Nedir?

burun estetiği sonrası ay ay değişim, Rhinoplasty Swelling and Healing, erkek burun estetiği
Kalın derili burun, estetik ameliyatlarda cerrahların en zorlandığı burunlardan biridir. İnce derili burun tipiyle kıyaslandığında kalın derili burunlar daha fazla dikkat ve ince işçilik gerektirir. Kalın deriye sahip olan kişilerin burun bölgesinde daha fazla yağlanma olur. Bununla birlikte kalın derili burunların delikleri ince derili burun deliklerinden daha geniş bir yapıya sahiptir. Kalın derili burun, ince derili buruna göre estetik ameliyatı sonrası daha yavaş olgunlaşır ve daha uzun sürede ‘oturur’. Burnunuzun kalın derili olup olmadığını anlamak için burun ve çevresindeki yağlanmayı ve burun deliklerinin genişliğini kontrol edebilirsiniz veya burnun üzerindeki deriyi tuttuğunuzda elinize gelen deriye göre bir tahmin yürütebilirsiniz. Her ne kadar kalın derili burun ince derili burna göre dezavantajlı olsa da uzman bir cerrah tarafından başarıyla kontrol edilir ve estetize edilir.

Erkeklerde İdeal Burun Nasıl Olmalıdır?

erkek burun estetiği Erkeklerde ideal burun, ‘özgüveni yüksek’ , ‘güçlü’ ve ‘lider özellikleri taşıyan bir kişiliği yansıtan’ biçiminde tasvir edilir. Eğri bir burnun estetik bir görünümü olmadığı gibi sosyal hayatta suça eğilimli bir intibası da vardır. Erkeklerin yüzleri birbirlerine benzese de hepsi birbirinin aynısı olmadığı için sabit bir burun yapısı her erkeğe uygun olmayacaktır. Burun alın, elmacık kemiği, alt çene köşeleri ve çene ucu gibi yüzün diğer kısımları ile uyumlu ve doğal olmalıdır. Erkek burnunda çok mükemmel doğallığı bozabilmekte ve kadınsı bir görünümü çağrıştırmaktadır. Dolayısıyla erkek burnunda çok mükemmel, mükemmel değildir. Burun sırtının profilden düz veya hafif kemerli olması yüze daha erkeksi bir görünüm vermektedir. Burun kadınlardaki kadar kalkık olmamalıdır. Burun estetiği ameliyatı olan erkeklerde istisnalar hariç ameliyat sonrası oluşan değişim kadınlara nazaran daha az göze batmalıdır. Burundan nefes alma zorluğu gibi sağlık problemleri ameliyat ile kesinlikle ortadan kalkmış olmalıdır. Tabi biz her ne kadar standartımızın bu yönde olduğunu belirtsek dahi erkek burun estetiği ameliyatından beklentiler erkekten erkeğe göre değişmektedir. Son yıllarda erkekler arasında yapılan anketler özellikle genç erkeklerin hafif kavisli ve kalkık burna sahip olmanın düz ve geniş bir burna sahip olmaktan daha iyi hissettirebileceğini göstermiştir. Burun estetiği ameliyatı olacak erkek kişisinin doktoruyla durumunu en iyi şekilde müşahade etmesi, gerçekçi beklentilere sahip olması gerekmektedir. Bu beklentilerin ne derece gerçekçi olduğu, beklenen sonucu sağlayıp sağlamayacağı uzman doktor tarafından değerlendirilmeli ve görüş birliğine varılmalıdır.

Erkek Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

erkek burun estetiği Burun estetiği ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı altın kurallar vardır. Bu kuralların göz ardı edilmemesi operasyon sonuçlarına pozitif olarak etki edecektir. Burun estetiği yaptıracak kişi ameliyat öncesinde düzenli uykusunu düzene sokmalıdır. Ayrıca kullanılan ilaçlar mutlaka doktora bildirilmelidir. Zayıflatan ilaçlar ve vitamin içerikli ilaçların ameliyattan 2 hafta önce bırakılması gerekir. Buna benzer şekilde alkol ve sigara kullanımı da 2 hafta önce bırakılmalıdır. Ameliyat öncesinde su da dahil olmak üzere herhangi bir gıdanın tüketilmemesi gerekir.

Erkek Burun Estetiği için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış, ciddi bir sağlık problemi yaşamaması koşuluyla 18 yaşını doldurmuş, burnunda belirgin bir estetik problemin yanı sıra burnunda solunuma engel olan anatomik bir problemi bulunan erkekler burun estetik ameliyatı için uygun adaylardır.

Erkeklerde Burun Estetiği Yaşı Kaçtır?

Burnundaki problemleri ortadan kaldırmayı isteyen kişilerin en az 18 yaşında olması gerektiğini belirtmek isteriz. Henüz 18 yaşına gelmeyen erkeklerin tam olarak ruhsal ve fiziksel gelişimlerini tamamlamadıkları için ciddi bir sağlık sorunları olmadığı müddetçe burun estetiği yaptırmamaları konusunda gençleri ve ailelerini uyarıyoruz.

Erkek Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Baki Yılmaz, erkek burun estetiği Burun estetiği ameliyatı sonrasında erkeklerin burunlarının sivri olmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü erkek cildi kadın cildine nazaran hem biraz daha kalın hem de yağlıdır. İşte bu yüzden ince burun yapısından kaçınmak doğru olacaktır. Tabi burnun fonksiyonel durumundan şikayetler de varsa bunların operasyon sonrasında giderilmiş olması gerektiğini yazımızın başında belirtmiştik. Burun estetiğinde kullanılan iki farklı yöntem vardır. Açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği. Bu iki yöntem yine erkek burun estetiği ameliyatlarında da kullanılmaktadır.

Açık Burun Estetiği

Açık burun estetiği, iki burun deliğini ayıran anatomik bir alan olan kolumellanın tabanındaki bir kesi ile burnun yeniden şekillendirilmesini içerir ve bu da burun ucunun tamamen diseksiyonunu sağlar. Açık burun estetiği tekniğinin birçok avantajı vardır : • Tüm anatomik yapıların tüm detaylarıyla doğrudan görünümü; • Kapalı tekniğe göre düzeltici cerrahi manevralar yapmak daha kolaydır. Ameliyat sonrası dönemde burun greftleri (kıkırdak vs.) sayesinde burun yapılarında bir miktar sertlik olması, bu tip teknikle gerekli olan uca destek verilmesi mümkündür. Yapılan küçük kesi optimal olarak iyileşmezse, lokal anestezi ve ayaktan tedavi rejimi altında ek kozmetik düzeltme ameliyatı yapılması gerekebilir. Ayrıntılı bilgi için ‘Açık Burun Estetiği‘ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kapalı Burun Estetiği

erkek burun estetiği Kapalı burun estetiği, sadece burun deliklerindeki iç kesiler yoluyla burun profilinin yeniden şekillendirilmesini içeren ameliyat tekniğidir. Herhangi bir dış kesi yoktur ve sonuç olarak görünür hiçbir iz kalmaz. Prosedür teknik olarak daha karmaşık olduğundan kapalı burun estetiği, daha fazla deneyim ve beceriye sahip  cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Kliniğimizde, kapalı teknikle birçok burun modelleme işlemi yapılmaktadır. Estetik iyilik, görünür bir yara izi olmaması nedeniyle kesinlikle daha fazladır. Burnun hacimsel değişimi önemli olduğunda ve burun derisinin yeterince elastik olmaması durumunda, açık burun estetiği ile devam etmek ve buna bağlı olarak fazla dokuyu azaltmak gerekebilir. Ayrıntılı bilgi için ‘Kapalı Burun Estetiği‘ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Erkek Burun Estetiğinde Anestezi Türleri

Fransızca ‘anesthésie’ kelimesinden gelen anestezi kelimesinin anlamı duyu yitimi’dir. Cerraha konforlu bir operasyon imkanı sağlayan anestezi hastanın ağrı, sızı veya acı gibi rahatsızlık verebilecek hisleri hissetmesini engellemektedir. Burun estetiği ameliyatında en sık kullanılan anestezi yöntemleri genel anestezi ve lokal anestezidir. erkek burun estetiği anestezi

Genel Anestezi

Anestezik ilaçlar aracılığı ile vücudun tamamının anestezi etkisinde olmasıdır. Böylece bilinç uyur dolayısıyla hasta hiçbir şey hissetmez.

Lokal Anestezi

Büyük olmayan cerrahi operasyonlarda, vücudun operasyon yapılacak kısmının uyuşturulmasıdır. Anestezi, iğne ile cerrahi yapılacak bölgeye uygulanarak sinir alanları uyuşturulur. Hastanın bilinci kaybolmaz, uyanık vaziyettedir ama ağrı hissetmez. Gerekli görüldüğü takdir de lokal anestezi uygulanan hastalarda sedasyon olarak adlandırılan hafif uyku hali ile hastanın rahatlaması ve sakinleştirilmesi sağlanmaktadır.

Erkek Burun Estetiğinde Kıkırdak Kullanımı

Burun estetiği ameliyatında kıkırdağa büyük ihtiyaç vardır. Bu kıkırdaklar kulaktan veya kaburgadan alınmaktadır. Ama genellikle erkek hastalarda en alt kaburganın hizasından kesi yapılarak alınır. Dışarıdan, başka birinden alınan veya hayvanlardan alınan kıkırdakların da kullanılması mümkündür. Ama tabi burun estetiği ameliyatı olan kişinin kendi kıkırdağının kullanılması en güzel sonucu verir.

Erkeklerde Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Anestezi altında yapılan burun estetiği ameliyatının ardından burnuna tampon takılan erkek hasta uyanma odasına alınır. Yapısı gereği bu tamponlar erkek hastanın olabildiğince rahat bir şekilde solunum yapmasına yardımcı olur. Ayrıca ameliyat sonrasında burunda meydana gelebilecek kanama için kan emici bezler kullanılır. İlk birkaç gün burunda ağrı olması gayet doğaldır. Bu ağrının yatıştırılması için doktor tarafından verilen ağrı kesiciler genellikle işe yarar. Erkek burun estetiğinden sonra hasta burnunu tuzlu su ile belirli aralıklarda yıkamalı ve uyku esnasında başını sürekli dik tutmalıdır. erkek burun estetiği İlk geceyi hastanede kontrol altında geçiren hasta ertesi gün evinde dinlenmek üzere taburcu edilir. Burun ameliyatından sonra 2. günde tamponlar alınır, hastalar rahat bir şekilde nefes alır; 5. veya 7. günde ise burun dikişleri alınır, burun alçısı çıkarılır. İyileşme süreci tamamlanana kadar – en az 6 ay- burun darbelere karşı korumalıdır. 3. hafta sonucunda hafif egzersizler yapılmaya başlanabilir. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine her saat başı 5 – 10 dakika kadar burnunuzun gövdesine hassas dokunuşlarla masaj yapın. Doktorunuzun verdiği burun spreyini, ağrı kesicileri ve kremleri kullanmayı ihmal etmeyin!
Burun estetiği ameliyatının ardından alkol ve sigaraya belirli bir süre ara verilmesi gerekmektedir. Erkek hastaların çoğunluğu kalın ve yağlı bir deriye sahip oldukları için erkek burun estetiğinin iyileşme süreci biraz daha uzun sürer. Bu süre zarfında doktorunuzla yapacağınız kontroller son derece önem taşımaktadır. Bu kontrolleri aksatmamalı, doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymalısınız. İyileşme sürecini tüm ayrıntılarıyla öğrenmek için ‘Burun Estetiği Sonrası Ay Ay Değişim’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Erkek Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatından sonra burnu darbelerden ve travmalardan özenli bir şekilde korumak zaruridir. Bu faaliyetlerin başını dövüş sporları çekmektedir. En az 3 ay boyunca burnu riske sokabilecek her türlü fiziki müdaheleden uzak tutmanız gerekmektedir. Çünkü yeni operasyon görmüş kemik oldukça hassastır ve burnunuza alacağınız herhangi bir darbe burunda deformasyona yol açabilir. Gergin ortamlardan bir süreliğine uzak durun hatta hep uzak durun! Ayrıca ilk iki hafta denize ve havuza da girmeyin. İlaçlarınızı doktorunuzun belirttiği süreler içinde almaya özen gösterin. Burun estetiği ameliyatınızın başarısız olduğu düşüncesine 6 aydan önce kapılmayın. Evet başarısız bir operasyon geçirmiş olabilirsiniz fakat bir burun estetik ameliyatının nihai sonucunu operasyondan en az 6 ay sonra görebilirsiniz. Bu sürede şikayetlerinizi ve rahatsızlık duyduğunuz durumları muhakkak doktorunuzla paylaşın ve fikir alışverişi yapın. Eğer gerçekten başarısız bir burun estetiği ameliyatı geçirdiyseniz ve hala burnunuzda birtakım komplikasyonlar bulunuyor ise revizyon burun estetiğine ihtiyacınız var demektir. Detaylı bilgi için Doç. Dr. Baki Yılmaz’ın açıklayıcı videosunu izleyebilirsiniz.

Erkek Revizyon Burun Estetiği

Başarısız estetik veya fonksiyonel sonuçlar nedeniyle yeniden yapılması gereken burun estetiği anlamına gelen revizyon burun estetiği için uluslararası ortalama yaklaşık %15’tir. Genellikle bu ikinci ameliyatın kararı en az 6. ve 12. ay arasında verilmelidir. Birçok kişi daha önce geçirdiği bir operasyondan sonra bize gelip revizyon burun estetiği yapmamızı istiyor. Bu yüzden henüz burun estetiği ameliyatı olmamış kişilere yetenekli burun estetiği cerrahı bulmanın önemini defalarca vurguluyoruz. Doç. Dr. Baki Yılmaz gibi alanında uzman bir burun estetiği cerrahı bulmak, sizi tekrarlanan bir operasyon için harcanan zamandan, masraftan ve düşük benlik kaygısından kurtarabilir. Daha fazla bilgi için ‘Revizyon Burun Ameliyatı‘ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Erkek Burun Estetiği Fiyatları

Her zaman belirttiğimiz üzere burun estetiği ameliyatında fiyat, operasyonun zorluğuna ve burunda yapılan ek işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizdeki güncel ekonomik dengesizlik de fiyatların çoğu zaman sabit kalmamasına yol açmakta her geçen zaman değişmektedir. Burun estetiği ameliyatının güncel fiyatını öğrenmek ve ücretsiz muayene(fiziksel veya görüntülü) olmak için bizimle iletişime geçin. Kaynak: PubMed
Ücretsiz Muayene İçin İletişime Geçin!

Erkek Burun Estetiği Öncesi Sonrası

Daha fazlası IG'da!

SSS

Erkek Burun Estetiği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Erkekler de kadınlar gibi yüzünün oranlarına uygun bir buruna sahip olmayabilir veya geçirilen bir kaza, alınan bir darbe sonucu burunlarının şekli ve işlevi bozulabilir. Bu komplikasyonları ortadan kaldırmayı amaçlayan operasyondur.

Nefes alıp verme problemlerinde ve estetik bozukluklarda burun estetiği yapılır.

Burun gövde yapısı

Burun Ucu

Burun üst dudak arası mesafe

Deri kalınlığından kaynaklı operasyon zorluğu

Erkeklerde ideal burun, ‘özgüveni yüksek’ , ‘güçlü’ ve ‘lider özellikleri taşıyan bir kişiliği yansıtan’ biçiminde tasvir edilir.

Alkol sigara kullanımı bırakılmalı, uyku düzene sokulmalıdır.

18 yaşını doldurmuş kişiler bu operasyon için uygundur.

Açık ve Kapalı olmak üzere 2 tür burun estetiği türü vardır.

Hayır. Genel anestezi yöntemiyle hasta uyutulur, ağrısız ve acısız şekilde operasyon gerçekleştirilir.

Ameliyat olmuş bir burun 6 ay sonunda ameliyat olmamış kadar doğallığına ve sağlığına kavuşur.

Ameliyat sonrası kavuşacağınız hayat kalitesi ve estetik bir görünüm karşılığında bu ameliyatın pahalı olmadığını söyleyebiliriz. 

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım