Burun Estetiği Yaptıranlar- 6: ‘Çok mutlu oldum, yüzümle orantılı bir burnum olmuştu artık.’

Çok sevinmiştim, yüzümle orantılı bir burnum olmuştu. Çok da rahatladım çünkü artık serbestti burnum.
burun estetiği yaptıranlar

Burun Estetiği Yaptıranlar röportaj serimizin bu bölümünde Mustafa Atalay sorularımızı cevapladı. Doğal erkek burnuna kavuşan Mustafa Bey’e ameliyat öncesi ve sonrası yaşadığı süreç ile ilgili verdiği samimi cevaplar için teşekkür ediyoruz.  

Neden burun estetiği ameliyatı olma kararı aldınız? Burun estetiği olmadan önceki şikayetlerinizden ve psikolojinize olan etkisinden bahseder misiniz?

Burun estetiği ameliyatını iki sebepten istiyordum. İlk sebebim doğru düzgün nefes alamamaktı. Aynı zamanda burnumda eğrilik de vardı, yaptırmışken ikisini de bir arada yaptırayım dedim. Burun estetiği ameliyatından önce doğru düzgün nefes alamıyordum. Uykumda bariz kalite sorunu vardı. Ayrıca ağız içi kuruluk ve acılık, midede yanma vardı oksijen alamadığım için. Uykudan kalktığımda ise halsiz hissediyordum, uykumu alamadığım için de sinirli, huysuz ve asabi oluyordum. Haliyle odaklanmıyordum bazı şeylere, dalgınlık oluyordu. Gün içinde özellikle öğle vakitleri uyku çöküyordu. Şimdi bu problemler yok çok şükür.

Ne güzel. ameliyat olma kararı aldıktan sonra doktorunuzla nasıl bir yol izlediniz? Ameliyattan gerçekçi olmayan beklentileriniz var mıydı?

Ben devlet hastanesinde ameliyat oldum. Doktorumla öyle çok bir diyaloğum olmadı. Bana bunlar bunlar yapılacak dendi. Ameliyatın olması ile birlikte bu sorunlar ortadan kalkacak dendi. Ameliyattan beklediğim zaten bir nefes alabilmem iki burnumdaki eğriliğin gitmesi idi, ikisi de oldu.

Ameliyat günü yaşadıklarınızı anlatır mısınız? Duygularınızı, düşüncelerinizi, heyecanınızı…

Ameliyat gününde heyecanlandım biraz. İlk ameliyatım olduğu için belirsizlik vardı. Neler olacak falan. Daha önceki tecrübeleri okuyarak biliyorum elbette ama yaşamak farklı. bir yandan korku, acaba ameliyat masasında kalacak mıyım sorusu bir yandan belirsizlik, bir yandan sevinç… Tüm duyguların karışık olduğu bir an yani.

Kesinlikle ilginç bir deneyim. Ameliyatı hangi teknikle oldunuz ve ameliyat ne kadar sürdü?

Ameliyatı hangi teknikle olduğumu bilmiyorum. Ameliyat burun nefes ameliyatı + estetik toplamda 2.5 saat sürdü.

Ameliyattan sonraki yaşadığınız zorluklardan bahsedebilir misiniz biraz? Ağrılar, şişlikler, morluklar bahsedildiği kadar korkutucu mu? Kanamalar olduysa bununla nasıl başa çıktığınızı ve tedavi sürecini hatırlayabildiğiniz kadarı ile aktarabilir misiniz?

Nefes alma zorluğu yaşamıştım ameliyattan 2 gün sonra tamponların dolmaya başlamasıyla. Ağrılar 1 gün şiddetli oldu, ağrı kesici kullanma taraftarı olmadığımdan ötürü tüm süreçte değil sadece ağrının çok şiddeti olduğu gün ağrı kesiciyi sadece 2 adet olmak üzere kullandım. Diğer günler ya hiç kullanmadım ya belki 1 kere kullanmışımdır. Ağrı olduğu gün biraz şiddetliydi. Ancak ağrının olmadığı zamanlarda çok minimal düzeyde bir ağrı hissettim. Bu ağrı da hiç katlanılmayacak bir ağrı değil. Ancak asıl ağrının olduğu gün biraz huzursuz oldum.

Şişlikler ameliyat sonrasında normal olan bir durum, ancak aynada kendime bakınca kim bu diye sordum kendime. Şişlikler biraz korkutucu ama hemen geçiyorlarlar. Yani bende geçmişti.
Morluk pek olmadı göz altı hariç. Geri kalan kısımlar sarı idi. Sarılık da hafif biraz korkuttu ama çok değil. Hem ağrının hem şişliğin ve hem morluğun bir arada olduğu gün biraz korktum sadece. Onun haricinde korkulacak bir süreç değildi.

Kanama bir ara 10 dk sürdü, çok amatörce başa çıktım diyeyim, ama sonra durdu kendiliğinden.

Tedavi süreci evde doktorun vermiş olduğu ilaçları içerek, verilen suyu burnuma çekerek ve istirahat ederek geçti. Verilen ilaçları aksatmadan kullandım ve iyice dinlendim. 10 gün sonra tamponların çıkarılması için gelmem istendi. 10 gün sonra tamponları çıkardılar ve iyice rahatladım. 3 gün sonra da burundaki alçı çıkarıldı. Güzel bir süreçti. Burnumun ön tarafında biraz şiş var ancak 3 ay öncesine göre yarı yarıya azaldı o şiş hissi.

Burundaki alçı çıkartılıp da burnunuzu ilk gördüğünüz anı anlatır mısınız? nasıl hissettiniz?

Burnumdaki alçı çıkartılıp burnumu gördüğüm ilk an çok değişikti, eski gördüğüm burun yoktu artık. Çok sevinmiştim, yüzümle orantılı bir burnum olmuştu. Çok da rahatladım çünkü artık serbestti burnum.

Burun estetiği hayatınızı ne yönde değiştirdi?

Burun estetiği hem fonksiyonel açıdan yani sağlık açısından hayatımı geliştirdi, hem daha güzel bir burun ve yüze kavuştum.

Son olarak burun estetiği ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Süreçten korkmamalarını, günümüzde burun ameliyatının geçmişe göre çok daha acısız ve ağrısız geçtiği için ve ayrıca yaklaşık 2 haftalık bir süreç içinde normal hayatlarına geri dönecekleri için bu ameliyatı ertelememelerini, nefesin en büyük sıhhat olduğunu, bu operasyonun güzelliğin/yakışıklılığın artmasında estetik açıdan katkısı olduğunu ve dolayısıyla bir an önce bu ameliyatın yaptırılması gerektiğini tavsiye edebilirim.

Burun Estetiği Yaptıranlar Röportaj Serisi

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım