Burun Estetiği Yaptıranlar- 5:’Her kış on defa hasta olan ben 1-2 defa ile atlatıyorum artık.’

burun estetiği yaptıranlar

Burun Estetiği Yaptıranlar serimizin bu bölümünde 2011 yılında burun estetiği ameliyatı olan Özlem Beyaztaş sorularımızı cevapladı.

Neden burun estetik ameliyatı olma kararı aldınız? Burun estetiği olmadan önceki şikayetlerinizden ve psikolojinize olan etkisinden bahseder misiniz?

Oğlumun geniz eti operasyonu için doktora gittiğimizde sizi de muayene edelim dedi. Endoskopik burun muayenesi yaptı ve deviasyon ameliyatına ihtiyacım olduğunu söyledi. Ağzım açık uyuduğumu ve sene içinde çok sefer boğaz enfeksiyonu geçirdiğimi tahmin etti. Doğru tahmin etmişti. 

 

Ameliyat olmamı önerdi. Sadece içini yapmamalıyız, içi dışı üçgen olan bu yapıyı doğru şekilde kurmalıyız dedi ve kemerli burnun iç kısmının da etkilendiğini söyledi. Bende ikna oldum ve ameliyat olmayı kabul ettim.

 

Görsel olarak hiç rahatsızlık duymamıştım. Rahatsız olsaydım eğer burun estetiği ameliyatını olmak için 38. yaşımı beklemezdim.

 

 Burnumu saklama gereği hissetmedim. Dolayısı ile ameliyatı da gizli kapaklı olmadım. Burnuma iltifat ettiklerinde ‘estetikli’ derim.

 Ergenliğimde olsaydım eğer psikolojimi bozabilirdi fakat ben x kuşağındanım. Bizim dönemimiz insanların ne giyindiği, ne yediği veya neye benzediği ile ilgili kısıtlandığı bir dönem değildi.

Ameliyat günü yaşadıklarınızdan bahseder misiniz? Duygularınızdan, düşüncelerinizden ve heyecanınızdan. daha önce bıçak altına yatmış mıydınız mesela?

Öncesinde sezaryen var operasyon olarak. Doktora çok güvendim, heyecanlı değildim ve ağrısız bir vaziyette çıktım ameliyathaneden. 

Doktorun dediğine göre çok çabuk iyileşen bir hastaymışım. ‘Burnum hokka gibi olmasın, eli maşalıyım maşamı elimden alma doktor’ dedim bayılmadan hemen önce.

Ameliyattan sonraki yaşadığınız zorlukları anlatır mısınız peki? Ağrılar, şişlikler, morluklar bahsedildiği kadar korkutucu mu? Tedavi sürecini hatırlayabildiğiniz kadarı ile aktarabilir misiniz?

Burnuma plastik tampon takıldı. Pamuk ya da gazlı bez değildi. Ameliyat sonrası bir hafta ağızdan nefes alarak uyumak zorlayıcıydı. Sürecin en zor kısmıydı hatta ama plastik tamponların çıkarılması iki dakika sürüyor. 

Şişlik ve morluk azdı bende, ağrım da olmadı. Bir sene oturmuyor burun. Ödemin inmesi, hislerin geri gelmesi epey zaman alıyor. Ama şurası bir gerçek ki nefes kalitem arttı, her kış on defa hasta olan ben 1-2 defa ile atlatıyorum artık.

Alçı ve bant çıkarıldıktan sonra burnunuzu ilk gördüğünüz anı anlatabilir misiniz? Yüzünüz başka gözüktü mü gözünüze?

Burnumun en yüksek yeri 3 mm törpülendi. Çok büyük bir değişiklik değil ama değişik elbette. Burun yüzün üçte biri. Göz, burun ve dişlerin yarattığı olumlu oran estetik elbette. Memnun olmadığım kısmı yok, burnum bence tam olması gerektiği gibi oldu.

Nefes kalitesi ve daha az hastalanmanın dışında başka ne gibi katkısı oldu hayatınıza?

Ergenlik çağımda olsaydım kendime güvenim artardı ama dediğim gibi 38 yaşındaydım. O yüzden estetik kaygılarım giderildi diyemiyorum. O yaşa kadar evlenmiş çocuğu yapmış kariyeri tamamlamıştım. Fiziksel tatmin beklentim yoktu.

Ameliyat beklentilerinizi tam manasıyla karşıladı öyleyse.. Son olarak burun estetiği ameliyatı olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Evet tam manasıyla karşıladı. Burun estetiği ameliyatı olmak isteyenler ertelemesinler. Estetik kaygı da olsa tıbbi gereklilik de olsa yansımaları pozitif.

Burun Estetiği Yaptıranlar Röportaj Serisi

Paylaş:
Diğerleri...
etnik rinoplasti burun estetiği
Etnik Rinoplasti

Estetik cerrahi alanında son zamanlarda şöyle bir eğilim yaşanıyor; American Society of Plastic Surgery’nin istatistiklerine göre, “etnik” hastalar için estetik cerrahi işlemler %13 artarak, estetik

Sağlık Paketi

Ameliyat,
Konaklama ve
Transfer dahil 1 haftalık Sağlık paketi hakkında detaylı bilgi almak İçin İletişime Geçin!
sizi Arayalım