Doç. Dr. Hüseyin Baki Yılmaz


  Ücretsiz Randevu Al : +90 532 725 0216

GENİZ ETİ AMALİYATI

Geniz eti (adenoid vegetasyon)

Geniz eti de tıpkı bademcikler gibi lenfoid doku dan oluşan vücudumuzun savunmasında rol oynayan dokulardır. Burun boşluğunun hemen arkasında bulunurlar (geniz).

Geniz eti iltihaplanabilir mi?

Evet . Geniz eti iltihaplanması burun tıkanıklığı, ağız-burun da kötü koku, ateş, halsizlik mide bulantısı gibi belirtilere yol açabilir. Geniz eti iltihabı adenoidit olarak adlandırılır.

Geniz eti iltihabında ne yapabilirim?

Çoğu zaman geniz eti iltihabı ilaçsız olarak geçer. Belirtileri ve belirtilerin yoğunluğuna göre ilaç verilebilir. Genellikle semptomatik ilaçlar; ağrı kesici ateş düşürücü gibi verilir.

Geniz eti ameliyatı neden yapılır?

Sık tekrarlayan geniz eti iltihaplarında

Konuşma ,beslenme ve gelişim bozukluklarında

Uyku apnesi ve/veya uykuda zorlu solunum durumlarında

Nefes alma güçlüğü ve buna bağlı sorunlarda (yüz ve diş gelişim bozukluklarında)

Geçmeyen ya da sık tekrarlayan kulak enfeksiyonlarında

Geniz eti ameliyatı önerilir.

Ameliyat için beklenilebilir mi?

Geniz eti ameliyatları çoğu zaman acil değildir. Ameliyat olmadan bekleme geniz eti büyümesinin gerilemesi umudu iledir. Geniz eti büyümesi ameliyatı beklemenin sonucunda ileride telafisi mümkün olmayan durumlar (dişlerde çarpıklık, uzun ablak ve dişlek bir yüz şekli, kulak problemleri vb) yaratabildiği için bekleme süresi 3 ayı geçmemelidir.

Ameliyatsız çözümler var mıdır?

Elbetteki vardır. Her insanda doğumda geniz eti vardır ama bazılarında sık iltihaplanır ve bazılarında ise fazla büyüktür ve bu durumlar beraberinde bir çok soruna yol açar.

3 yaş altı hastalarda da geniz eti büyümesi sık görülür ama bu hastalara ameliyat yerine takip öneririm. 3 yaşından sonra gerilemeyen geniz eti ameliyat endikasyonu varsa ameliyatlar alınmalıdır.

Ameliyat önerilen bir hastada ameliyat olmamak ya da ameliyatı ertelemek (3 aydan fazla) hastalar için telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Hastalarıma geniz eti ameliyatı kararını verirken bir çok faktörü göz önünde bulundururum.

En önemli faktör ameliyatın genel anestezi ile olması ve genel anestezinin getirdiği risklerdir. Günümüzde anestezi ilaçları çok gelişmiştir ve Türkiye de de en ileri ülkelerde kullanılan anestezi ilaçları kullanılmaktadır. Bu da güvenli bir anesteziyi beraberinde getirmektedir. Güncel ve güvenli İlaçların yanında anestezi ekibi (anestezi doktoru ve teknisyeni) de son derecede önemlidir. Ülkemizin yetişmiş iyi hekim ve personelleri dünya çapında bilinmektedir.

Geniz eti ameliyatı ne zaman yapılır?

Ameliyat kararı alındıktan sonra 1-2 hafta içinde ameliyat yapılabilir.

Geniz eti ameliyatı  3 yaş sonrası her yaşta yapılabilir.

Ameliyat öncesi hazırlık:

Hastalar ve yakınları bademcik ameliyatı için çok endişeli olabilir bunun nedeni çoğu zaman hastaların ilk kez ameliyatla tanışmasıdır.

Hastaların hayatında ilk ameliyatları genellikle bademcik ve geniz eti ameliyatlarıdır. Ama bu nedenle ameliyattan kaçınılmamalıdır.

Ameliyat genel anestezi (uyutularak) yapılır ve ameliyat esnasında ağrı-his olmaz. Genel anestezi için kan tahlili, EKG ve akciğer grafisi çekilerek anestezist tarafından ameliyata uygunluk verilir.

Ameliyat öncesi 12 saat aç ve susuz olunmalıdır.

Ameliyat yapılacak hastanede asistanım sizi karşılar ve yatış işlemleriniz yapılır.

Ameliyat:

Ameliyat süresi 10-15 dakikadır. Aynı seansta bademcik (tonsillektomi) ve kulak tüpü takılması (timpanostomi tüp aplikasyonu) ameliyatları da yapılabilir. Erkek çocuklar sünnetsiz ise aynı seansta sünnet de yapılabilir.

Ameliyat esnasında kanama oldukça azdır. Kanamalar çoğu zaman ameliyat esnasında koter vb yöntemlerle önlenir.

Ameliyat bitiminde hasta yatağına alınır ve 5-6 saat sonra sıvı besinler ile beslenme başlar.

Ameliyat sonrası:

Bu ameliyatlar ağız içinden veya burun içinden yapılır bu nedenle ameliyat sonrası iz, dikiş vb olmaz.

Ameliyat sonrası antibiotik ve ağrı kesici şuruplar verilebilir.

Her hastaya ameliyattan sonra neler yiyebileceği ve karşılaşabileceği sorunlarla ilgili bilgilendirme broşürü verilir. Geniz ameliyatından 6 saat sonra hastalarda yeme- içme normal dir.

İlk kontrol ameliyat sonrası 2. Gündür.

İkinci kontrol 10. Gün

Son kontrol 15. Gündür.

Geniz eti ameliyatı sonrası ses değişiklikleri görülebilir ama bu değişiklikler sıklıkla kalıcı olmaz ve ilk 6 ay içinde geçer.