Doç. Dr. Hüseyin Baki Yılmaz


  Ücretsiz Randevu Al : +90 532 725 0216

Fonksiyonel Burun Ameliyatı

Ameliyat öncesi hazırlık

Ameliyat edilecek hastalarda sorun “burun ara bölmesi eğriliği – NASAL SEPTUM DEVİASYONU” dur. Burundan nefes alamayan ya da nefes alma güçlüğü, baş ağrısı ve horlama gibi ameliyat kararı alınan hastalarda ameliyat öncesi kan tahlilleri ve akciğer grafileri çekilir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılacağı için hazırlık dönemi anestezi ile ilgilidir. Ameliyat hazırlık döneminde ilaç kullanımı ve kronik hastalıkları olan hastalar bana bildirimde bulunmalıdır.

Ameliyat günü öncesi hastalar 12 saat aç olmalı ve su içmemelidir (oruçlu gibi).

Ameliyat olacağınız hastanede asistanım yatış ve tahlil işlemleri için sizi karşılar. Yatışınız sonrası Anestezi hekimi ve ekibi tarafından değerlendirme sonrası artık ameliyat için hazırsınızdır.


Ameliyat

Ameliyatın adı “Burun ara bölmesi düzeltilmesi- SEPTOPLASTİ operasyonudur “.

Ameliyat olma yaşı kızlarda 16-17 yaş erkeklerde 17-18 yaş sonrasıdır. Kişisel kemik gelişimine göre bu yaşlar değişebilir.

Aynı seansta burun estetiği ameliyatları ve burun içi et oluşması-büyümesi problemleri ameliyatları yapılabilir (konka cerrahisi, burun poliplerinin alınması, sinüslerin açılması gibi endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatları)

Ameliyat Genel anestezi altında tamamen uyutularak yapılır. Ameliyat esnasında ağrı ve his vb görülmez.

Ameliyat süresi yaklaşık 30 dakikadır.

Ameliyat da dıştan herhangi bir kesi yapılmaz bu nedenle iz vb olmaz.

Ameliyat süresince kanama standart bir kan tahlilinde gereken kan miktarı kadardır (aşırı kanama beklenmeyen bir durum olmasına rağmen bazen görülebilir ama gerekli tedbirlerle bu sorun giderilir).


Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası ilk 4-6 saat yeme içme olmaz. Bağırsak hareketleri oluşmaya başladıktan sonra yeme içme serbesttir ve bu dönemde her şey yenilebilir.

Ameliyat sonrası ağrı kesici ve antibiyotikten oluşan 2 adet ilaç verilir.

Ameliyat dan 10-12 saat sonra genel durumu iyi olan hastalar taburcu edilerek evde istirahat edebilirler.

Ameliyattan sonra 2. Gün tamponlar alınır (tampon konulmuşsa). 3.günden sonra tamamen hasta normale döner ama 1 hafta kadar aşırı hareket ve travmadan kaçınılmalıdır.

Başı ıslatmamak kaydı ile ameliyattan 12 saat sonra ılık banyo yapılabilir. 2. günden sonra banyo yapılabilir.

Ameliyat sonrası 3. Gün hastalar çalışabilir. Genel olarak her hasta için 1 hafta rapor verilir.

Septoplasti operasyonu sonrası burunda eğrilik, yamukluk ve çökme gibi şekil değişikliği olmaz bu ameliyatlar burun içindeki patolojilerin düzeltilerek rahat nefes almanın sağlanması için yapılır.